BIEC, KM WSIiZ: Barometr Ofert Pracy w IV ’25 spadł do 257,9 pkt

Barometr Ofert Pracy w kwietniu 2025 r. spadł do 257,9 pkt z 261,4 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Choć spadek w stosunku do ubiegłego miesiąca był relatywnie niewielki, to z uwagi na wolne tempo wzrostu w poprzednich miesiącach liczba wakatów zbliżyła się do poziomu notowanego na początku 2025 r. Ostatecznie od prawie półtora roku liczba ofert pracy w Polsce oscyluje wokół zbliżonej wartości i pozostaje na tym samym poziomie” – napisano w raporcie.

Autorzy badania podają, że w wielu kategoriach ofert pracodawcy nadal niechętnie poszukują pracowników, a w niektórych wciąż tną wakaty.

„Jedynie w kilku kategoriach pracodawcy zwiększają aktywność rekrutacyjną, wśród których pozostaje m.in. budowlanka oraz prace fizyczne. W zawodach informatycznych notujemy poprawę, choć ze względu na ostre dotychczasowe spadki oraz obecne trendy w zakresie sztucznej inteligencji, przebicie poprzedniego szczytu wydaje się być zadaniem trudnym” – napisano.

Z badania wynika, że w niektórych zawodach po uprzednich wzrostach obecnie odnotowano korektę, a należy do nich turystyka oraz obsługa klienta.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Roboty nie zabiorą nam pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwój sztucznej inteligencji to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń ostatnich lat. Fascynacja AI (artificial intelligence) wiąże się z wieloma obawami. Wśród najpoważniejszych z nich jest ta dotycząca odebrania ludziom miejsc pracy przez automaty. Na ile jednak te lęki znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Roboty nie zabiorą nam pracy

Ukraińcy w niepewności, Białorusini na stałe

Kategoria: Pracownicy NBP
Mamy w Polsce przynajmniej 1,5 mln migrantów z Ukrainy i 10 razy mniej migrantów z Białorusi. Osoby te są tylko częściowo zauważane przez statystykę publiczną. Jest ważne, nie tylko z perspektywy polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy, to abyśmy dowiedzieli się czegoś więcej o tych ludziach – mówią dr Beata Dudek, dr hab. Paweł Strzelecki i Adam Panuciak z Departamentu Statystyki NBP.
Ukraińcy w niepewności, Białorusini na stałe