Chiny: Bank centralny tnie stopy proc. i tego oczekiwały rynki

Bank Centralny Chin obniżył stopy procentowe o 10 punktów bazowych – podał Ludowy Bank Chin (PBoC) w komunikacie.

PBoC obniżył 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych do 3,50 proc. z poziomu 3,60 proc.

1-roczna stopa kredytów bankowych dla firm została obniżona do 3,00 proc. z 3,10 proc.

Analitycy spodziewali się, że PBoC obetnie stopy procentowe po 10 pkt bazowych.

To pierwsza obniżka stóp referencyjnych od 7 miesięcy.

Chińskie władze zasygnalizowały w ten sposób łagodzenie polityki pieniężnej w celu przeciwdziałania amerykańskim taryfom celnym.

Stopy procentpowe w Chinach ostatnio zostały obniżone o 25 pb. w październiku 2024 r.

aj/ map/

 


Artykuły powiązane

Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Daleko idącą reformę polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Ludowy Chin zapowiedział jego prezes Pan Gongsheng. Pierwsze deklaracje każą przypuszczać w jakim kierunku będą szły zmiany. Od ich powodzenia mogą zależeć losy drugiej największej gospodarki na świecie, która przeżywa obecnie spore trudności.
Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej