Austria wycofała weto wobec 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji

Austria wycofała weto wobec 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej, wymierzonych w Rosję; stało się tak po usunięciu przez Ukrainę ukraińskiego banku Raiffeisen z listy sponsorów wojny – poinformowała agencja Reutera.

Przedstawiciele państw UE porozumieli się w sprawie przyjęcia 12. pakietu sankcji wobec Rosji w czwartek.

Porozumienie obejmuje w szczególności zakaz importu rosyjskich diamentów do UE. Zawiera także embargo na import gazu LPG z Rosji. Unijny zakaz będzie dotyczył naturalnych i syntetycznych diamentów oraz biżuterii od stycznia, a rosyjskich diamentów szlifowanych w innych krajach – od września 2024 r.

Jak dotąd porozumieniu sprzeciwiała się Austria z powodu tego, że bank Raiffeisen znajdował się na liście sponsorów wojny, prowadzonej przez ukraińskie władze. O usunięciu banku z tej listy poinformował Reutersa jeden z unijnych dyplomatów, powołujący się na ukraińskie kręgi rządowe.

Lista sponsorów wojny prowadzona jest przez Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAZK), powołany do życia w 2015 r. centralny organ ukraińskiej władzy wykonawczej o specjalnym statusie, którego głównym zadaniem jest rozwój i wdrażanie państwowej polityki antykorupcyjnej.

Na listę wpisywane są zagraniczne przedsiębiorstwa, które nie wycofały się z działalności w Rosji, pomimo jej agresji na Ukrainę. Figurują na niej przedsiębiorstwa z 17 krajów, najwięcej z Chin, USA, Grecji, Niemiec i Francji. Są wśród nich takie podmioty, jak m.in. Nestle, PepsiCo, Philip Morris International, Bacardi, Unilever, Mars, Mondelez, Yves Rocher, Auchan, Procter & Gamble, Bonduelle czy Leroy Merlin.

sm/ mal/ pr/


Artykuły powiązane

Jak przybywa sankcji UE na Rosję

Kategoria: Trendy gospodarcze
W związku z inwazją na Ukrainę, Unia Europejska nałożyła wiele sankcji na Federację Rosyjską. Mają ograniczyć jej zdolności wojskowe oraz pozbawić dostępu do wybranych rynków i technologii.
Jak przybywa sankcji UE na Rosję