„Beżowa Księga” Fed: Aktywność gosp. w USA niewiele się zmieniła

Aktywność gospodarcza w USA niewiele się zmieniła od września do początku października 2024 r., podczas gdy firmy odnotowały wzrost zatrudnienia, kontynuując ostatnie trendy, które wzmocniły oczekiwania, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na mniejszą obniżkę stóp proc. – wynika z „Beżowej Księgi” Fed.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez amerykański bank centralny również wykazało, że presja inflacyjna nadal słabnie.

Gospodarka, a w szczególności inflacja, pozostaje kluczową kwestią wśród wyborców przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 5 listopada 2024 r.

„Ogólnie rzecz biorąc, aktywność gospodarcza niewiele się zmieniła w prawie wszystkich dystryktach od początku września, chociaż dwa dystrykty odnotowały umiarkowany wzrost” – podał Fed w środę w ankiecie znanej jako „Beżowa Księga”, która badała kontakty biznesowe każdego z 12 regionalnych banków do 11 października 2024 r.

„Pomimo podwyższonej niepewności, kontakty były nieco bardziej optymistyczne co do długoterminowych perspektyw” – dodano.

Fed we wrześniu rozpoczął cykl luzowania polityki pieniężnej od obniżki stopy procentowej o 50 pb., obniżając ją do przedziału 4,75–5,00 proc., w obliczu rosnących obaw o rynek pracy.

Fed podniósł stopy procentowe łącznie o 525 pb. w latach 2022 i 2023, aby stłumić wysoką inflację.

Seria lepszych od oczekiwań danych ekonomicznych dotyczących wydatków konsumpcyjnych, przyrostu miejsc pracy i inflacji od tego czasu skłoniła inwestorów do ograniczenia zakładów dotyczących tempa i zakresu obniżek stóp.

We wrześniu 2024 r. liczba miejsc pracy w USA wzrosła najbardziej od sześciu miesięcy, a stopa bezrobocia spadła do 4,1 proc. Sprzedaż detaliczna również wzrosła w zeszłym miesiącu.

Inwestorzy oczekują obecnie, że Fed obniży stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego na posiedzeniu 6–7 listopada 2024 r., z kolejną obniżką tej samej wielkości w grudniu 2024 r.

pr/


Artykuły powiązane

EBC wyprzedził Fed – konsekwencje rozbieżności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na ostatnim, czerwcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny poluzował politykę pieniężną. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po raz pierwszy działał z pozycji pioniera, a nie naśladowcy amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jakie mogą być skutki rozbieżności między stopami procentowymi EBC i Fed?
EBC wyprzedził Fed – konsekwencje rozbieżności

Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dla amerykańskich banków 2023 r. był ciężki, ale 2024 r. może być gorszy. Wszystko przez narastające niezrealizowane straty z inwestycji w papiery wartościowe oraz straty kredytowe generowane z działalności na rynku nieruchomości komercyjnych. A na to wszystko nakłada się jeszcze wygaszenie Bank Term Funding Program.
Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry