Biden: Konkurencja z Chinami nie może przerodzić się w konflikt

Musimy zapewnić, by konkurencja z Chinami nie przerodziła się w konflikt – powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Chiński przywódca stwierdził, że rywalizacja między mocarstwami nie musi być „przeważającym trendem”, i dodał, że Ziemia jest wystarczająco duża, by zmieściła oba mocarstwa.

„Musimy zadbać o to, aby konkurencja nie przerodziła się w konflikt. Musimy także odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją, co Stany Zjednoczone chcą i zamierzają zrobić” – powiedział Biden, podkreślając, że obok rywalizacji oba mocarstwa mają „obowiązek wobec swoich narodów, by współpracować w zakresie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, walka z narkotykami i sztuczna inteligencja.

Biden wspomniał, że jego rozmowy z Xi – z którym zna się od 12 lat – zawsze były szczere i nigdy nie wątpił w szczerość chińskiego przywódcy.

Xi odparł, że wciąż pamięta ich pierwsze spotkanie, kiedy był jeszcze wiceprzewodniczącym ChRL, a Biden wiceprezydentem, i „często o nim myśli”. Dodał, że choć USA i Chiny są dramatycznie różne, a ich relacje nigdy nie układały się gładko, to „odwracanie się od siebie plecami nie jest żadną opcją”.

„Konflikt i konfrontacja miałyby skutki nie do zniesienia dla obu stron” – powiedział.

Zaznaczył, że „wciąż jest zdania, że konkurencja mocarstw nie jest przeważającym trendem obecnych czasów i nie może rozwiązać problemów stojących przed Chinami, Stanami Zjednoczonymi i całym światem”.

W spotkaniu w rozszerzonym składzie delegacji biorą udział m.in szefowie dyplomacji obu państw oraz ministrowie finansów.

Według Białego Domu podczas spotkania Biden jasno oznajmi, że nie będzie żadnych zmian w polityce USA. Amerykańskie stanowisko nie zmieni się, zarówno jeśli chodzi o „politykę jednych Chin” i poparcie dla niepodległości Tajwanu, ale również w kwestii dalszego wzmacniania obronności wyspy i sprzeciwu wobec zmiany status quo. Prezydent USA ma też wyrazić amerykańskie „obawy” na temat zacieśniających się relacji między Rosją i Chinami w kontekście wojny na Ukrainie.

Spotkanie w Kalifornii jest siódmą rozmową obu przywódców od początku rządów Bidena, ale dopiero drugim spotkaniem twarzą w twarz. To jednocześnie pierwsza wizyta prezydenta Xi w USA od kwietnia 2017 r. Poprzednie rozmowy przywódców miały miejsce w listopadzie ub.r. na marginesie szczytu G20 na Bali w Indonezji. Ponadto odbyły się dwa wirtualne spotkania (telekonferencje), w maju 2022 r. i listopadzie 2021 r. Za każdym razem trwały one kilka godzin.

Oskar Górzyński

osk/ mms/ pr/


Artykuły powiązane

Niemcy nie zrywają z Chinami

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po długich i żmudnych przygotowaniach, międzyresortowych uzgodnieniach oraz pracach nad samym tekstem, Niemcy po raz pierwszy przedstawili 13 lipca 2023 r. swoją strategię wobec Chin. W świetle tego, że Chińczycy taką strategię wobec Europy i naszego regionu posiadali, czy to w formie Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), czy formuły 16/17+1, jest to niewątpliwie ważna cezura w podejściu do tak szybko rosnącego w ostatnich latach, a nawet dekadach partnera, którego tym razem zdefiniowano również jako konkurenta i systemowego rywala.
Niemcy nie zrywają z Chinami