Biden za możliwością inwestowania w Chinach

Nie chcę odłączenia od chińskiej gospodarki, ale nie będę dalej pozwalał na to, by inwestycje w Chinach wiązały się z przekazywaniem im tajemnic handlowych – powiedział prezydent USA Joe Biden we wtorek, w przeddzień spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Dodał, że po spotkaniu z Xi Jinpingiem oczekuje powrotu do „normalnej” komunikacji z ChRL.

„Nie staramy się odłączyć od Chin. To, co staramy się zrobić, to zmienić relacje na lepsze. Z mojej perspektywy Chińczycy są gospodarczo w tarapatach i jeśli przeciętny obywatel w Chinach jest w stanie mieć przyzwoicie płatną pracę, to korzystają na tym oni i korzystamy my wszyscy. Ale nie będę dalej wspierał stanowiska, gdzie jeśli ktoś chce inwestować w Chinach, musi przekazać im wszystkie tajemnice handlowe” – powiedział Biden podczas wystąpienia w Białym Domu dotyczącego nowych inwestycji w zieloną transformację.

Pytany o to, czego oczekuje po środowym spotkaniu z Xi Jinpingiem w okolicach San Francisco, odparł, że przywrócenia normalnej komunikacji z Pekinem.

„Byśmy mogli podnieść słuchawkę i rozmawiać ze sobą w razie kryzysu, byśmy zapewnili, żeby nasze wojska nadal miały ze sobą kontakt” – dodał.

Prezydent odniósł się też do negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników Hamasu. Jak oznajmił, choć nie chce zdradzać szczegółów, to wierzy, że dojdzie do wypuszczenia zakładników.

„Trzymajcie się, idziemy po was” – dodał, pytany o przesłanie dla więźniów terrorystów.

osk/ mm/ ana/


Artykuły powiązane

Podstawowe założenia inwestowania etycznego

Kategoria: Analizy
W środowisku naukowym coraz liczniej pojawiają się głosy prezentujące postulat zmodyfikowania tradycyjnego podejścia do finansów. Antropocentryzm, czyli stawianie człowieka w centrum uwagi stosunków ekonomicznych, umożliwia prowadzenie analizy interdyscyplinarnej i znalezienie rozwiązań bardziej efektywnych, zgodnych z rzeczywistością.
Podstawowe założenia inwestowania etycznego

Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Kategoria: Polityka pieniężna
Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Mów do mnie normalnie!

Kategoria: Analizy
Czy prostszy, bardziej swobodny i bezpośredni sposób komunikowania się może pomóc bankom centralnym opanować inflację bez wpychania gospodarek w ostrą recesję?
Mów do mnie normalnie!