BIEC: Przewaga tendencji do ograniczania presji inflacyjnej

W polskiej gospodarce przeważają tendencje do umiarkowanego ograniczania presji inflacyjnej, co powinno przełożyć się na stopniowe obniżanie się wskaźnika cen CPI – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

„Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. obniżył się o 0,2 pkt. To na razie niewielka zmiana, jednak wskazująca na możliwość niższych odczytów inflacji w najbliższej przyszłości” – napisano w raporcie.

„Przeciwdziałać tej tendencji może nieprzewidywalna polityka prezydenta Trumpa. Nie wiadomo bowiem, na ile światowi producenci zechcą wkalkulować w ceny swych produktów niepewność co do polityki celnej, na ile i na jak długo niepewność ta ograniczy inwestycje, co wzmocni pozycję lokalnych monopolistów i wpłynie na wzrost cen” – dodano.

Autorzy raportu wskazują jednak, że na razie w polskiej gospodarce przeważają tendencje do umiarkowanego ograniczania presji inflacyjnej, co powinno przełożyć się na stopniowe obniżanie się wskaźnika cen CPI.

„Od kilku miesięcy systematycznie obniżają się oczekiwania inflacyjne konsumentów. Następuje również przetasowanie pomiędzy poszczególnymi podgrupami respondentów spodziewających się dalszego wzrostu cen. Ubywa respondentów spodziewających się, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas na rzecz osób spodziewających się wolniejszego od dotychczasowego tempa wzrostu cen lub wzrostu cen zbliżonego do obserwowanego ostatnio” – napisano.

„Odsetek odpowiedzi wskazujących na spadek cen lub ich stabilizację od wielu miesięcy pozostaje niezmieniony (braku zmian w cenach spodziewa się ok. 6 proc. respondentów zaś odsetek osób spodziewających się ich spadku nie przekracza 1 proc.)” – dodano.

Z badania wynika, że stosunkowo niską presję na wzrost cen wyrażają przedstawiciele przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego.

„Przewaga odsetka firm planujących podwyżki cen nad odsetkiem firm planujących ich obniżenie wynosi ok. 8 pkt proc. (przed rokiem przewaga ta wynosiła ok. 9 pkt proc.). Najwyższą skłonność do podwyżek wykazują producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych, zaś najniższą producenci dóbr inwestycyjnych” – napisano.

„Ceny surowców zachowują się stabilnie, a nawet niektóre z nich spadają. Wskaźnik cen surowców publikowany przez IMF w marcu 2025 r. spadł o ponad 4 punkty (z 172 punktów w lutym 2025 r. do 167,4 pkt proc. w marcu 2025 r.). Potaniała ropa naftowa oraz szereg innych surowców przemysłowych, z wyjątkiem niektórych metali, w szczególności metali rzadkich. Podobne tendencje występują w przypadku większości cen surowców żywnościowych” – dodano.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rok 2024 był drugim z kolei rokiem recesji niemieckiej gospodarki. Wyrównany sezonowo PKB Niemiec zmniejszył się w ubiegłym roku o 0,2 proc., wobec spadku o 0,3 proc. w 2023 r. Jednocześnie Niemcy są największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Słabe wyniki gospodarcze naszego zachodniego sąsiada rodzą pytania o możliwe negatywne konsekwencje dla polskiego eksportu żywności, który w ostatnich dwóch dekadach systematycznie rósł.
Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Znaczenie powiązań handlowych Polski z gospodarką niemiecką

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niemcy, jak wynika ze standardowych statystyk handlowych, są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Statystyki te nie są jednak wystarczające do kompleksowej oceny roli powiązań handlowych dla gospodarki w czasach międzynarodowej fragmentaryzacji produkcji i rozwiniętych globalnych sieci podaży.
Znaczenie powiązań handlowych Polski z gospodarką niemiecką