BIEC: W styczniu ’25 Wskaźnik Rynku Pracy (WPR) zmalał

W styczniu 2025 r. Wskaźnik Rynku Pracy (WPR) zmalał, w przekroju całego 2024 r. dominowały wzrostu sugerujące wzrost stopy bezrobocia – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu 2025 r. zmalał o 1,3 punktu.

„W całym 2024 r. dominowały jednak tendencje do wzrostu wskaźnika, co oznaczało niewielki wzrost stopy bezrobocia. Mimo tego, skala bezrobocia nie jest największym problemem polskiego rynku pracy. Należy ono do jednych z najniższych w krajach UE” – napisano w komentarzu do danych.

„Problemem jest raczej brak rąk do pracy, niski stopień aktywizacji zawodowej kobiet i ich zbyt wczesne przechodzenie na emeryturę oraz znaczne niedopasowanie obecnych zasobów osób bezrobotnych do potrzeb pracodawców” – dodano.

Z danych BIEC wynika, że aktualnie sześć składowych wskaźnika zapowiada spadek jego wartości, jedynie liczba osób wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia oddziałuje w kierunku prognozowanego wzrostu stopy bezrobocia.

Najmocniej w kierunku spadku wartości stopy bezrobocia oddziałuje liczba nowo zarejestrowanych ofert pracy.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry