Rosyjski budżet przegrywa z wojną
Kategoria: Trendy gospodarcze
W styczniu 2025 r. Wskaźnik Rynku Pracy (WPR) zmalał, w przekroju całego 2024 r. dominowały wzrostu sugerujące wzrost stopy bezrobocia – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu 2025 r. zmalał o 1,3 punktu.
„W całym 2024 r. dominowały jednak tendencje do wzrostu wskaźnika, co oznaczało niewielki wzrost stopy bezrobocia. Mimo tego, skala bezrobocia nie jest największym problemem polskiego rynku pracy. Należy ono do jednych z najniższych w krajach UE” – napisano w komentarzu do danych.
„Problemem jest raczej brak rąk do pracy, niski stopień aktywizacji zawodowej kobiet i ich zbyt wczesne przechodzenie na emeryturę oraz znaczne niedopasowanie obecnych zasobów osób bezrobotnych do potrzeb pracodawców” – dodano.
Z danych BIEC wynika, że aktualnie sześć składowych wskaźnika zapowiada spadek jego wartości, jedynie liczba osób wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia oddziałuje w kierunku prognozowanego wzrostu stopy bezrobocia.
Najmocniej w kierunku spadku wartości stopy bezrobocia oddziałuje liczba nowo zarejestrowanych ofert pracy.
map/ asa/