Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny produktów rolnych w Unii Europejskiej spadły w III kwartale o 9 proc. rdr – podał Eurostat.
„Ceny produktów rolnych, jak i środków produkcji rolnej spadły w trzecim kwartale 2023 r., potwierdzając odwrócenie tendencji po silnym wzroście cen w latach 2021 i 2022. Najnowsze dane sugerują dalszą stabilizację światowych rynków rolnych po okresie zakłóceń” – napisał Eurostat.
Średnia cena produktów rolnych spadła w III kwartale 2023 r. o 9 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r. Przyspieszyło także tempo spadku cen środków produkcji rolnej z 5 proc. w drugim kwartale do 11 proc. w trzecim kwartale2023 r.
Ogólny spadek cen produktów rolnych w trzecim kwartale 2023 r. odzwierciedlał wyraźne kontrasty między poszczególnymi produktami. Średnia cena zbóż spadła o około jedną trzecią. Gwałtownie spadła także cena mleka, odnotowano też bardziej umiarkowane spadki w przypadku owoców i drobiu.
Eurostat podaje, że w trzecim kwartale 2023 r. odnotowano również gwałtowny wzrost cen oliwy z oliwek, ziemniaków oraz buraków cukrowych.
Wśród środków produkcji najbardziej spadły ceny nawozów i polepszaczy gleby.
Na poziomie krajowym większość krajów UE (21 z 27) odnotowała spadek cen produktów rolnych ogółem.
Najsilniejsze spadki cen odnotowano w krajach o wysokiej specjalizacji w zbożach i/lub mleku, tj. w Bułgarii (28 proc.), na Węgrzech (26 proc.), Litwie i Łotwie (po -24 proc.) oraz Słowacji (20 proc.).
Z kolei ceny wzrosły w 6 krajach Południa: w Grecji (22 proc.), na Cyprze (11 proc.), w Portugalii (8 proc.), Hiszpanii i na Malcie (po 5 proc.) oraz we Włoszech (1 proc.).
Jako przyczynę wzrostu Eurostat podaje gwałtowny wzrost cen oliwy z oliwek.
map/ osz/