Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Kraje UE zainwestowały w 2023 r. około 67 mld euro w aktywa niezbędne do świadczenia usług w zakresie ochrony środowiska – podał Eurostat.
Usługi te obejmowały oczyszczalnie ścieków, pojazdy do transportu odpadów, wykup gruntów pod utworzenie rezerwatu przyrody, czy czystsze urządzenia do produkcji.
Około 40 mld euro (60 proc. ogółu inwestycji w ochronę środowiska) wydały korporacje, zarówno wyspecjalizowani dostawcy usług z zakresu ochrony środowiska (np. prywatne firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów oraz kanalizacją), jak i korporacje inne niż wyspecjalizowani producenci, dokonujące zakupu technologii oraz urządzenia redukujące presję na środowisko powstającą w procesie produkcyjnym (np. urządzenia redukujące emisję zanieczyszczeń do powietrza).
Pozostałe 40 proc. inwestycji przypadło na sektor instytucji rządowych i samorządowych oraz sektor non-profit.
Udział inwestycji związanych z ochroną środowiska w inwestycjach ogółem w 2023 r. wyniósł około 1,8 proc.
Najwięcej inwestycji dotyczyło usług gospodarowania ściekami i odpadami. W 2023 r. stanowiły one odpowiednio: 41,6 proc. i 26,6 proc. ogółu inwestycji na rzecz ochrony środowiska.
Na ochronę powietrza przypadło 10,4 proc. inwestycji na rzecz ochrony środowiska.
Ogólna administracja środowiskowa, B+R oraz ochrona przed promieniowaniem stanowiły 8,4 proc.
Różnorodność biologiczna i ochrona krajobrazu stanowiły 6,4 proc., ochrona gleb i wód gruntowych – 5,6 proc., a redukcja hałasu – 1,1 proc.
map/ osz/