Eurostat: Turystyka w ‘23 powyżej poziomu sprzed pandemii

Turystyka w 2023 r. przekroczyła poziom sprzed pandemii – podał Eurostat.

Jak podał Eurostat, w 2023 r. liczba noclegów spędzonych w obiektach noclegowych w UE osiągnęła 2,9 mld. Stanowi to wzrost o 6,1 proc. w porównaniu z 2022 r. i o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem 2019 przed pandemią.

Informacje te pochodzą z miesięcznych danych dotyczących bazy turystycznej do grudnia 2023 r., opublikowanych w piątek przez Eurostat.

W 2023 r. 24 na 25 krajów UE dysponujących dostępnymi danymi przekroczyło poziom z 2022 r. pod względem liczby noclegów turystycznych.

Najbardziej znaczący wzrost odnotowano na Malcie i Cyprze, przy czym w obu krajach odnotowano wzrost liczby noclegów o 20 proc. w porównaniu z 2022 r. Następna była Słowacja ze wzrostem o 16 proc.

Niewielki spadek liczby noclegów zanotowano w Luksemburgu (-1 proc.).

Eurostat podaje, że Słowacja i Czechy odnotowały najwyższy wzrost pod względem noclegów spędzonych przez gości zagranicznych, przy czym w obu krajach w 2023 r. odnotowano wzrost o 29 proc. w porównaniu z 2022 r.

Następnie były Holandia i Rumunia, każdy ze wzrostem po 23 proc.

Na drugim końcu znajduje się Luksemburg, w którym liczba nocy spędzonych przez gości zagranicznych jest stabilna, podczas gdy Chorwacja odnotowała umiarkowany wzrost o 2 proc.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Turystyka masowa: pieniądze i konflikty

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niektóre miejscowości zarabiają krocie na turystach, ale nie brakuje osób, które uważają, że jest to okupione zbyt wysoką ceną. Rosną oczekiwania, by ograniczyć ich liczbę, a jednocześnie nie stracić finansowo.
Turystyka masowa: pieniądze i konflikty

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Branża lotnicza po pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ruch lotniczy powraca na całym świecie do poziomów sprzed pandemii, choć w różnym tempie. Doprowadziła ona do przetasowań na rynku w zakresie roli operatorów i znaczenia hubów lotniczych. Czynników oddziałujących na rynek lotniczy będzie coraz więcej.
Branża lotnicza po pandemii