Finansowanie Grupy EBI w Polsce w ’24 wyniosło 5,7 mld euro

Finansowanie Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce w 2024 r. wyniosło 5,7 mld euro, to wzrost o 10 proc. rdr – poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

„5,7 mld euro – to finansowanie całej Grupy tylko w ubiegłym roku, to wzrost o 10 proc. rok do roku” – powiedziała wiceprezes EBI na konferencji prasowej.

Jak podano w prezentacji EBI, 2,5 mld euro przeznaczono na obszar zrównoważonego rozwoju miast i regionów, 1,2 mld euro na projekty w obszarze energii i środowiska, 1,1 mld euro na MŚP oraz 840 mln euro na innowacje.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją UE udzielającą długoterminowych pożyczek, należącą do państw członkowskich UE. Bank udziela długoterminowego, finansowego wsparcia znaczącym inwestycjom, przyczyniając się do osiągania celów Unii Europejskiej.

pat/ ana/

 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) planuje w 2025 r. w Polsce co najmniej utrzymać poziom finansowania z ubiegłego roku, który wyniósł 5,7 mld euro, jeśli nie zwiększyć – poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

„W ubiegłym roku finansowanie Grupy EBI w Polsce wyniosło 5,7 mld euro, planujemy ten wyniki co najmniej utrzymać na tym poziomie, jeśli nie zwiększyć” – powiedziała wiceprezes EBI na konferencji prasowej.

Czerwińska wskazała, że kwota zaangażowania będzie zależała od konkretnych projektów i możliwe jest zwiększenie finansowania.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją UE udzielającą długoterminowych pożyczek, należącą do państw członkowskich UE. EBI udziela długoterminowego finansowego wsparcia znaczącym inwestycjom, przyczyniając się do osiągania celów Unii Europejskiej.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro