GUS: Liczba cudzoziemców prac. w Polsce w X: 1063,7 tys. osób

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu października 2024 r. wyniosła 1063,7 tys. osób – podał GUS.

W tej liczbie 415,2 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne.

Według GUS, na koniec października 2024 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,9 proc.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy ‒ 714,9 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę na koniec października 2024 r. wyniósł 67,2 proc., tj. zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 6,1 pkt proc.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polskie społeczeństwo się starzeje, co wynika chociażby z publikowanych przez GUS danych o zmianach w strukturze ekonomicznych grup wieku ludności. Chodzi o rosnący udział osób w wieku poprodukcyjnym przy zmniejszającym się udziale tych w wieku produkcyjnym i wydłużającym się czasie trwania życia.
Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rok 2024 był drugim z kolei rokiem recesji niemieckiej gospodarki. Wyrównany sezonowo PKB Niemiec zmniejszył się w ubiegłym roku o 0,2 proc., wobec spadku o 0,3 proc. w 2023 r. Jednocześnie Niemcy są największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Słabe wyniki gospodarcze naszego zachodniego sąsiada rodzą pytania o możliwe negatywne konsekwencje dla polskiego eksportu żywności, który w ostatnich dwóch dekadach systematycznie rósł.
Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych