GUS: Na wzrost działania firm wpływ. ceny energii, paliw, płace

Na wzrost działania firm najbardziej wpływają ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia – podał GUS w pogłębionym badaniu koniunktury.

„Wśród czynników wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania firmy dominowały wskazania na ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia” – napisano.

GUS podaje, że w porównaniu ze styczniowymi wynikami badania, na poziomie głównych sektorów gospodarki wystąpił wyraźny spadek odsetka ankietowanych wskazujących na koszty zatrudnienia, jako czynnika wpływającego na wzrost kosztów funkcjonowania firmy.

Największy spadek wystąpił wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego.

„Jedynie w branży budowalnej wystąpił wzrost odsetka wskazań na ceny energii i paliw jako czynnika wpływającego na wzrost kosztów (o 3,7 pkt proc.). W pozostałych głównych sektorach gospodarki nastąpił nieznaczny spadek wskazań w tym zakresie” – napisano.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dzięki energii odnawialnej wykorzystujemy zasoby naturalne kraju, a rozwijając własne technologie przyczyniamy się do rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy.
Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety

Wpływ energii odnawialnej na rozwój społeczno-gospodarczy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Historia niejednokrotnie pokazała, że ropa naftowa i inne węglowodory, jak gaz czy węgiel, są surowcami na tyle strategicznymi, że ich posiadanie, zdolności wydobycia, efektywność przerobu i optymalizacja przesyłu, stały się wyznacznikiem mocarstwowości. Równocześnie stanowią źródło zachowań oportunistycznych, przez które współpraca i odpowiedzialność ustępują miejsca chciwości, pazerności i nadużyciom.
Wpływ energii odnawialnej na rozwój społeczno-gospodarczy

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji