GUS: W IV kw. 2024 r. PKB Polski wzrósł o 3,4 proc. rdr

Produkt Krajowy Brutto Polski w IV kwartale 2024 r. wzrósł o 3,4 proc. rdr wobec 3,2 proc. szacowanych wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. W III kw. 2024 r. PKB wzrósł o 2,8 proc. rdr wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 2,7 proc.

Szacunek wzrostu PKB w ujęciu rdr za II kw. 2024 r. nie uległ zmianie (3,2 proc. rdr), zaś szacunek za I kw. 2024 r. skorygowano do 2,2 proc. rdr z 2,1 proc.

GUS podał też, że dynamika PKB w całym 2024 r. wyniosła 2,9 proc., bez zmian wobec wcześniejszych szacunków.

Urząd skorygował z kolei szacunek całorocznego wzrostu PKB Polski w 2023 r. – do 0,2 proc. z 0,1 proc.

pat/ ana/


Artykuły powiązane

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje

Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rok 2024 był drugim z kolei rokiem recesji niemieckiej gospodarki. Wyrównany sezonowo PKB Niemiec zmniejszył się w ubiegłym roku o 0,2 proc., wobec spadku o 0,3 proc. w 2023 r. Jednocześnie Niemcy są największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Słabe wyniki gospodarcze naszego zachodniego sąsiada rodzą pytania o możliwe negatywne konsekwencje dla polskiego eksportu żywności, który w ostatnich dwóch dekadach systematycznie rósł.
Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych