ILO: Migranci stanowią 4,7 proc. siły roboczej

Migranci stanowią 4,7 proc. siły roboczej – ocenia Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO).

Globalne szacunki ILO, dotyczące międzynarodowych pracowników migrujących wskazują, że w 2022 r. 167,7 mln migrantów stanowiło część siły roboczej swoich krajów docelowych. Spośród nich 102,7 mln stanowili mężczyźni, a 64,9 mln kobiety. Daje to wzrost o ponad 30 mln od 2013 r.

Większość migrantów na rynku pracy była skoncentrowana w krajach o wysokich dochodach, które stanowiły 68,4 proc. całkowitej liczby (114,7 mln osób), a następnie 17,4 proc. (29,2 mln) w krajach o średnio-wysokich dochodach.

Większość migrantów w sile roboczej była skoncentrowana w Europie Północnej, Południowej i Zachodniej; Ameryce Północnej; i państwach arabskich. Udział migrantów w sile roboczej mieszkających w Europie Północnej, Południowej i Zachodniej wzrósł z 22,5 proc. w 2013 r. do 23,3 proc. w 2022 r. Udział migrantów w sile roboczej Ameryki Północnej i państw arabskich odnotował natomiast niewielki spadek.

Spośród 167,7 mln migrantów w sile roboczej w 2022 r. 155,6 mln było zatrudnionych, podczas gdy 12,1 mln było bezrobotnych.

Znaczna część migrantów – 68,4 proc. – była zatrudniona w sektorze usług. ILO podaje, że tendencja ta była w dużej mierze napędzana globalnym popytem na opiekę i pracę domową, szczególnie wśród kobiet.

map/ asa/

 


Artykuły powiązane

Arabska bankowość

Kategoria: Trendy gospodarcze
W krajach arabskich dynamicznie rozwija się rynek usług bankowych. Banki w tym regionie (dotyczy to głównie banków pochodzących z bogatych krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej) inwestują w cyfryzację usług bankowych, sztuczną inteligencję i rozwój produktów finansowych powiązanych z kryteriami ESG.
Arabska bankowość

Jak migranci przekształcają gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Asymilacja jest mitem, a imigranci przekształcają w długim terminie gospodarki i społeczności, do których przybywają w poszukiwaniu pracy i chleba, co może szkodzić innowacyjności – twierdzi profesor ekonomii Garett Jones z George Mason University w swym niepoprawnym politycznie dziele „The Culture Transplant”.
Jak migranci przekształcają gospodarki

Milczenie palestyńskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
O tym, czym charakteryzuje się gospodarka w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, jak wpływa na nią wojna, skąd środki w palestyńskim budżecie oraz o innych ważnych czynnikach – mówi prof. Rabeh Morrar z An-Najah National University na Zachodnim Brzegu.
Milczenie palestyńskiej gospodarki