IMiGW: Możliwe, że susza rolnicza rozwinie się wyjątkowo wcześnie

Możliwe, że w tym roku susza rolnicza rozwinie się wyjątkowo wcześnie, ale prognozy dotyczące opadów są optymistyczne – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w raporcie.

„Na rozległych terenach odnotowano w marcu ujemny klimatyczny bilans wodny, co można uznać za przesłankę do przewidywania możliwego dalszego rozwoju deficytu wilgoci. Mogąca rozwinąć się w tym roku wyjątkowo wcześnie susza rolnicza stanowiłaby czynnik niekorzystny dla kondycji i wzrostu roślin uprawnych oraz warunków prowadzenia prac polowych” – napisał Instytut.

„Niestety, nawet dość obfite, lecz krótkotrwałe deszcze nie mogą szybko uzupełnić deficytu, tym bardziej że przesuszona gleba nie wchłania wody w optymalnym stopniu. W kontekście nieprzemijającego zagrożenia suszą rolniczą na terenie Polski także w długiej perspektywie czasowej, szczególnie istotne są zabiegi podnoszące zdolność gleby do zatrzymywania wody oraz ograniczenia parowania, a także podnoszenie innych możliwości retencjonowania wody w terenie” – dodaje.

IMiGW podaje, że według prognozy długoterminowej, w maju temperatura powietrza w całym kraju będzie przekraczać normę wieloletnią 1991-2020.

„W przypadku opadów, ich nadmiaru możemy się spodziewać głównie na zachodzie i północy kraju. Jest to dobra prognoza z uwagi na bardzo niewielką ilość deszczu, która spadła na początku wiosny. Natomiast na pozostałych obszarach opad będzie w okolicy normy. Nie jest to korzystna wiadomość dla tych obszarów, ponieważ w połączeniu z wysokimi temperaturami oraz słabymi opadami w miesiącach poprzednich może to powodować wystąpienie suszy w tych regionach i utrudnić wykonywanie przewidzianych na ten czas prac polowych” – napisano.

Instytut podaje, że może to powodować rozwój suszy glebowej.

„W czerwcu średnia dobowa temperatura będzie przekraczała normę wieloletnią. Jedynie na południu kraju pozostanie ona w normie. Prognozuje się, że opady pozostaną w normie na terenie całego kraju” – napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/


Artykuły powiązane

Gospodarcze konsekwencje suszy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Większa częstotliwość występowania susz, także w Europie, przynosi negatywne skutki dla gospodarek. W Polsce największe straty spowodowane okresowymi niedoborami wody dotykają głównych grup upraw w rolnictwie.
Gospodarcze konsekwencje suszy

Gdy zabraknie wody

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kryzys wodny nie jest tym samym, co klimatyczny. Jakie są powiązania między wodą, rolnictwem, przemysłem, a także wytwarzaniem energii i jaka jest w tym wszystkim rola rynku finansowego? Istnieje potrzeba zidentyfikowania czym jest bezpieczeństwo wodne i jak je zapewniać.
Gdy zabraknie wody

Długoterminowe skutki powodzi dla gospodarek

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powodzie wyrządzają szkody zarówno materialne, jak i niematerialne. Zniszczone budynki i uszkodzone drogi to jedno, ale pojawia się też ich negatywny wpływ na zdrowie publiczne czy poziom nierówności.
Długoterminowe skutki powodzi dla gospodarek