Japonia po 34 latach straciła status najw. wierzyciela świata

Japonia utraciła po raz pierwszy od 34 lat status największego wierzyciela świata, co nastąpiło pomimo osiągnięcia rekordowej wartości 533,05 bln jenów (3,7 bln dol.) zagranicznych aktywów – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez ministerstwo finansów w Tokio. Miano lidera przejęły Niemcy, Chiny zachowały trzecie miejsce.

Wzrost japońskich aktywów netto, posiadanych przez rząd, firmy i osoby prywatne, wyniósł 60,9 bln jenów, czyli 12,9 proc. rok do roku.

Głównymi czynnikami napędzającymi ten wzrost – już siódmy rok z rzędu – były osłabienie jena wobec dolara (o 11,7 proc.) i euro (o 5 proc.), co zwiększyło wartość istniejących zasobów zagranicznych w przeliczeniu na jeny. Do wzrostu przyczyniła się również ożywiona działalność japońskich firm w zakresie fuzji i przejęć za granicą.

Mimo to Japonia została wyprzedzona przez Niemcy, których aktywa netto wyniosły 569,7 bln jenów, co wynika z danych ministerialnych.

„Awans Niemiec odzwierciedla ich znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, która w 2024 r. osiągnęła 283,2 mld dol., głównie dzięki silnym wynikom handlowym” – wyjaśnia Bloomberg.

Trzecie miejsce zajęły Chiny z kwotą 516,3 bln jenów zagranicznych aktywów. Stany Zjednoczone natomiast zanotowały ujemną pozycję, z zobowiązaniami zewnętrznymi netto na poziomie 4109,26 bln jenów, co oznacza, że ich długi zagraniczne znacznie przewyższają aktywa.

Krzysztof Pawliszak

krp/ sp/ pel/

 


Artykuły powiązane

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Przyszłość japońskiej waluty

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na początku sierpnia przez rynki finansowe przeszło tornado, które doprowadziło do gwałtownych spadków zarówno na giełdach jak i rynkach walutowych. Wszystko to za sprawą jednej decyzji podjętej przez Bank Japonii, a dotyczącej podniesienie oprocentowania w Kraju Kwitnącej Wiśni zaledwie o 15 punktów bazowych. Dlaczego tak mała podwyżka wywołała tak dużą wyprzedaż?
Przyszłość japońskiej waluty