Konsensus PAP: W IX i X RPP obniży stopy po 25 b.p.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekują, że RPP rozpocznie we wrześniu cykl obniżek stóp procentowych ruchem o 25 b.p., który powtórzy w październiku i potem do końca roku utrzyma stopę referencyjną na poziomie 6,25 proc. W 2024 r. rynek spodziewa się łącznego cięcia stóp o 125 b.p. do 5,0 proc. na koniec okresu.

11 z 19 ankietowanych ośrodków spodziewa się, że RPP obniży we wrześniu główną stopę o 25 b.p. do 6,50 proc. Wszystkie ośrodki prognozują pierwszą obniżkę stóp najpóźniej na październikowym posiedzeniu, z medianowym poziomem stopy 6,25 proc., co oznacza cięcie o kolejne 25 b.p. Mediana odpowiedzi wskazuje na brak zmian stóp w listopadzie i grudniu 2023 r., przy najniższej prognozie 5,75 proc. na koniec roku.

Od 2024 r. według ankiety RPP wznowi cykl, tnąc stopy po 25/50 b.p. na kwartał do 5,0 proc. na koniec okresu. Najwyższa prognoza stopy referencyjnej na koniec przyszłego roku to 6,0 proc., a najniższa 3,75 proc.

Konsensus został sporządzony 1–5 września 2023 r.

RPP ogłosi najbliższą decyzję ws. stóp procentowych 6 września.

Od października 2021 r. do września 2022 r. RPP podwyższyła stopę referencyjną 11 razy z rzędu, łącznie o 665 b.p. do 6,75 proc. i od tamtej pory utrzymywała ją na niezmienionym poziomie. To najwyższy poziom stóp od końca 2002 r. i najszybsze tempo podwyżek stóp w Polsce w historii RPP.

W trakcie pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP ścięła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, do marca 2020 r., przez 5 lat stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Ekonomiści są przekonani: RPP obniży stopy w tym roku

Kategoria: Makroekonomia
Z najnowszej ankiety „Obserwatora Finansowego” przeprowadzonej wśród ponad stu ekonomistów wynika, że blisko 90 proc. respondentów spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej dokona obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.
Ekonomiści są przekonani: RPP obniży stopy w tym roku

Wzrost rat kredytowych a straty banków

Kategoria: Usługi finansowe
Kredyty mieszkaniowe to istotny składnik aktywów banków w krajach UE. W Polsce na koniec 2022 r. stanowiły one około 17 proc. aktywów sektora bankowego.
Wzrost rat kredytowych a straty banków

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC