Lagarde: Decyzja o podwyżce stóp podjęta większością głosów

Decyzja o podwyżce stóp proc. została podjęta solidną większością głosów – poinformowała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

„Niektórzy członkowie Rady Prezesów EBC nie podzielali naszych wniosków i wnosili o pauzę w podwyżkach, by uzależnić przyszłe decyzje od większej pewności po upływie czasu. Mogę jednak powiedzieć, że solidna większość członków Rady poparła podjętą przez Radę decyzję. Tak, niektórzy członkowie Rady chcieli innej decyzji, ale decyzja została podjęta solidną większością głosów” – powiedziała Lagarde.

Lagarde powtórzyła, że celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC były na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne, a nadchodzące decyzje będą podejmowane w zależności od napływających danych.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC