Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać
Kategoria: Sektor niefinansowy
Polska czyni postępy na drodze do wytwarzania energii jądrowej – podała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
„Według misji przeglądowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Polska czyni postępy na drodze do dodania energii jądrowej do swojego mixu energetycznego, w tym w zakresie rozwoju infrastruktury niezbędnej dla programu bezpiecznej i zrównoważonej energetyki jądrowej” – napisano.
Zespół ekspertów MAEA zakończył 11-dniową misję do Polski, mającą na celu dokonanie przeglądu rozwoju infrastruktury na potrzeby Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PNPP). Program PEJ został zatwierdzony w styczniu 2014 r. przez Radę Ministrów. Utworzenie energetyki jądrowej jest celem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
Faza 2 Przeglądu Zintegrowanej Infrastruktury Jądrowej (INIR) odbyła się 15–25 kwietnia 2024 r. na zaproszenie Rządu RP, a gospodarzem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zespół dokonał przeglądu stanu 19 kwestii związanych z infrastrukturą jądrową, korzystając z metodologii oceny MAEA dla fazy 2 podejścia opartego na kamieniach milowych, która ocenia gotowość kraju do zaproszenia do składania ofert lub negocjowania kontraktu na pierwszą elektrownię jądrową.
„Program polskiej energetyki jądrowej został zainicjowany z jasnymi celami i w zorganizowany sposób przechodzi w fazę budowy” – powiedział lider zespołu misji Mehmet Ceyhan, kierownik techniczny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA.
Zespół przedstawił także rekomendacje i sugestie, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Zespół wskazał obszary, w których dalsze działania przyniosłyby korzyść Polsce, w tym potrzebę dalszego przeglądu ram prawnych i regulacyjnych oraz sfinalizowania prac przygotowawczych wymaganych na etapach udzielania zamówień i budowy.
Jak podano, w oparciu o wyniki misji INIR MAEA i Polska zaktualizują swój Zintegrowany Plan Prac, aby w dalszym ciągu zapewniać skoordynowane wsparcie zgodnie z przyszłym rozwojem krajowego programu energetyki jądrowej.
map/ osz/