MF: Prognoza deficytu sektora gg na 2025 r. gorsza od planu

„Prognoza deficytu sektora gg na 2025 r. na poziomie 6,3 proc. PKB jest gorsza od planu (o 0,8 pkt proc.) przede wszystkim ze względu na niższe, prognozowane wykonanie dochodów budżetu, szczególnie podatkowych” – napisano w sprawozdaniu z wdrażania średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 202 –2028.

„Prognozuje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2025 r. wyniesie 6,3 proc. PKB. Oznacza to zmniejszenie deficytu w 2025 r. w stosunku do 2024 r. na poziomie zbliżonym do poziomu redukcji deficytu przedstawionego w Planie” – napisano w dokumencie.

„Prognoza wyniku na rok 2025 uległa pogorszeniu w porównaniu z Planem o 0,8 pkt proc. Ma na to wpływ przede wszystkim niższe prognozowane wykonanie dochodów, w szczególności podatkowych. Niższa prognoza wpływów podatkowych (głównie VAT) wynika m.in. z niższego wykonania dochodów w 2024 r., co obniżyło dochody z VAT na kolejne lata, oraz rewizji prognozy makroekonomicznej determinującej bazę podatkową” – dodano.

Z kolei obecna prognoza długu sektora gg na 2025 r. jest niższa niż założono w przyjętym w ubiegłym roku Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025–2028.

„Przewiduje się, że relacja długu publicznego do PKB według definicji UE wzrośnie do 57,8 proc. w 2025 r., co oznacza, że wartość referencyjna długu na poziomie 60 proc. określona w Traktacie o funkcjonowaniu UE nie zostanie przekroczona. Wzrost relacji długu do PKB w 2025 r. będzie przede wszystkim konsekwencją kształtowania się potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i funduszy powołanych w Banku Gospodarstwa Krajowego, głównie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, oraz tempa wzrostu nominalnego PKB” – napisano w sprawozdaniu z wdrażania planu.

„Wyższa relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2024 r. wobec prognozy z Planu wynikała przede wszystkim z wyższego długu Skarbu Państwa, co było w dużej mierze efektem niższego od prognozowanego w Planie wykonania kasowego dochodów. Niższa prognozowana relacja w 2025 r. wobec Planu jest głównie efektem zmniejszenia środków finansowych na rachunkach budżetu państwa zgromadzonych w 2024 r. w związku z niższym od planowanego wykonaniem w 2024 r. potrzeb pożyczkowych oraz kształtowania się nominalnego wzrostu PKB” – dodano.

W przyjętym w ubiegłym roku Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025–2028 resort finansów zakładał, że dług sektora gg w 2025 r. wyniesie 58,4 proc. PKB. Teraz prognoza wskazuje na dług na poziomie 57,8 proc. PKB w 2025 r.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Kategoria: Analizy
Wartość relacji długu publicznego do PKB we Włoszech nie zawsze była tak wysoka jak obecnie. Dług zjednoczonego państwa włoskiego w 1861 r. stanowił mniej niż 40 proc. jego PKB, zaś jeszcze w latach 60. XX w. zaledwie 25 proc. PKB. W historii tego kraju zdarzały się także okresy, w których relacja długu publicznego do PKB była jeszcze wyższa niż obecnie i sięgała 160 proc. PKB, by następnie spaść. Skąd zatem wziął się dług publiczny Włoch, notujący dziś jedne z wyższych poziomów w ponad stusześćdziesięcioletniej historii tego państwa?
Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce