MRPiPS: Szacowana st. bezrobocia rejestrowanego w IV: 5,2 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2025 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w kwietniu 2025 r. stopa bezrobocia obniżyła się do 5,2 proc.

Wstępne dane wskazują, że stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku w porównaniu z marcem 2025 r. spadła we wszystkich 16 województwach i w 85 proc. powiatów w Polsce.

W porównaniu z kwietniem 2024 r., stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt proc.

W końcu kwietnia 2025 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 804,5 tys. bezrobotnych. To oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 25 tys., a rok do roku wzrosła o ponad 7 tys. osób.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem