MRPiPS: W lipcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0 proc.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2024 r. wyniosła 5,0 proc. i wobec 4,9 proc. miesiąc wcześniej – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w lipcu 2024 r. stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na poziomie 4,9 proc.

Jak wynika z danych resortu pracy, według wstępnych danych w końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 766,4 tys. osób pozostających bez pracy. Według wstępnych danych MRPiPS to o 16,1 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r.

W lipcu 2024 r., pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,2 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 3,2 tys. więcej niż w lipcu 2023 r. Obecnie najwięcej pracowników poszukują m.in. branża związana z produkcją oraz branża budowlana.

Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (2,9 proc.) i śląskim (3,6 proc.).

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Milczenie palestyńskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
O tym, czym charakteryzuje się gospodarka w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, jak wpływa na nią wojna, skąd środki w palestyńskim budżecie oraz o innych ważnych czynnikach – mówi prof. Rabeh Morrar z An-Najah National University na Zachodnim Brzegu.
Milczenie palestyńskiej gospodarki