NBP: 13,7 proc. przedsiębiorstw stosuje narzędzia AI

Narzędzia AI stosuje w Polsce 13,7 proc. przedsiębiorstw, a 15,6 proc. planuje je wprowadzić w najbliższym czasie – podano w badaniu koniunktury NBP „Szybki Monitoring”. Firmy, które chcą stosować sztuczną inteligencję częściej planują zwiększenie zatrudnienia niż te, które nie są zainteresowane AI lub nie widzą możliwości jej zastosowania.

„W Polsce narzędzia AI stosuje niewielka część przedsiębiorstw: zgodnie z wynikami badań ankietowych NBP jedynie 13,7 proc. przedsiębiorstw. Jednocześnie nieco więcej firm planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie (15,6 proc.)” – napisano.

Rozwiązania te są wykorzystywane w większym stopniu w sektorze usług (17 proc.), rzadziej natomiast korzysta z nich sektor przemysłowy (11 proc.) oraz budownictwo (7 proc.).

Częściej na stosowanie AI decydują się także firmy: w dobrej kondycji, w tym z satysfakcjonującą rentownością, większe (a zatem z odpowiednio dużym kapitałem oraz dostępnymi środkami) oraz obecne na rynkach zagranicznych, w tym zarówno z ofertą produktową (poprzez eksport), jak i kapitałowo (z udziałem kapitału zagranicznego).

Firmy planujące wprowadzić narzędzia AI wykazują równocześnie większą aktywnością inwestycyjną. Może to być związane z etapem rozwoju przedsiębiorstwa, zwłaszcza z fazą ekspansji jednostki – przedsiębiorstwa, które planują dalszy rozwój będą nie tylko usprawniały procesy produkcyjne, ale i modernizowały się poprzez zastosowanie AI.

„Na podkreślenie zasługuje fakt, że firmy, które stosują lub zamierzają stosować AI częściej planują zwiększenie zatrudnienia niż przedsiębiorstwa, które tymi rozwiązaniami nie są zainteresowane lub nie widzą możliwości ich zastosowania. Z drugiej strony, rozwiązania, które już dziś dostarcza AI pozwalają niewielkiej części firm na zmniejszenie pracochłonności produkcji/działalności firm” – dodano.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Cyfryzacja przyspiesza wzrost produktywności, ale tylko niektórych firm

Kategoria: Trendy gospodarcze
W naszym artykule dowodzimy, że wprawdzie cyfryzacja zwiększa produktywność tych firm, które w punkcie wyjścia są bardziej wydajne niż konkurenci, jednak w przypadku większości wpływ cyfryzacji jest dość ograniczony. Dochodzimy do wniosku, że po to, by inwestycje w technologie cyfrowe były bardziej efektywne, powinny być ukierunkowane oraz że decydenci nie powinni traktować cyfryzacji jako uniwersalnej metody zwiększania produktywności.
Cyfryzacja przyspiesza wzrost produktywności, ale tylko niektórych firm