NBP: Gorzej na rynku nieruch. biurowych i handlowo-usługowych

W I kw. 2024 r. sytuacja na rynku nieruchomości biurowych i handlowo-usługowych była gorsza niż przed pandemią – podał NBP w kwartalnym raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym. Małe nieruchomości komercyjne mogą być alternatywą do inwestowania w mieszkania na wynajem.

„Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest stabilna, choć w dwóch wartościowo największych segmentach, to jest biurowym i handlowo-usługowym, jest gorsza niż przed wybuchem pandemii COVID-19” – napisano.

„Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nie obserwuje się jak dotąd istotnych napięć, jednak negatywne nastawienie globalnych inwestorów przekłada się na obniżony wolumen transakcji przez nich zawieranych. Na rynkach małych lokali biurowych i handlowych mediany cen ofertowych w dużych miastach pozostawały na wysokich poziomach” – dodano.

NBP podaje, że na rynku małych nieruchomości komercyjnych można zaobserwować podobne tendencje wzrostów cen ofertowych jak na rynku mieszkaniowym.

„Oznaczać to może, że tego rodzaju nieruchomości stanowią, dla niektórych inwestorów, alternatywę do inwestowania w mieszkania na wynajem” – wskazano.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Dopłaty do kredytów hipotecznych zawsze wywołują wzrost cen mieszkań

Kategoria: Trendy gospodarcze
Subsydiowanie strony popytowej na rynku nieruchomości zawsze podnosi ceny. Problemy mieszkaniowe trzeba rozwiązywać subsydiując stronę podażową – twierdzi prof. David Berger z Duke University, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.
Dopłaty do kredytów hipotecznych zawsze wywołują wzrost cen mieszkań