Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi
Kategoria: Trendy gospodarcze
W I kwartale 2024 r. odnotowano spadek stawek najmu mieszkań, co zmniejszyło jego opłacalność w dużych ośrodkach. – podał NBP w kwartalnym raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym. Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem względem inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe była ujemna.
„W I kwartale 2024 r. nadal rosła liczba mieszkań oferowanych na wynajem. Było to m.in. efektem oddawania do użytku mieszkań kupionych w okresie boomu w latach 2020–2023, gdy wielu inwestorów decydowało się na zakupy mieszkania na wynajem. Poziom średnich, transakcyjnych stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) zmalał (kdk) we wszystkich grupach miast, co zmniejszyło opłacalność najmu w dużych ośrodkach” – napisano.
„Najem mieszkania z uwagi na wysokość stóp procentowych oraz stawki czynszów był w I kwartale 2024 r. bardziej opłacalny wobec zakupu mieszkania, jako alternatywy dla konsumpcji mieszkaniowej. Profesjonalny rynek najmu w kolejnych latach powinien się dalej rozwijać ze względu na wciąż mały udział czysto rynkowych mieszkań na wynajem” – dodano.
Według analiz NBP zwrot z kapitału własnego (ROE) z inwestycji w mieszkanie na wynajem, kupione za gotówkę, nieznacznie zmniejszył się pozostając dodatni, natomiast przy przyjętej dźwigni finansowej 50 proc. i wyższej (80 proc.) nadal był ujemny.
Inwestycja w mieszkania na wynajem (nie uwzględniając kosztów transakcyjnych, kosztów remontów oraz ewentualnych zmian wartości mieszkania) dokonana za gotówkę nadal była konkurencyjna na tle oprocentowania lokat bankowych.
Z kolei opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem względem inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe była ujemna.
Czas zwrotu z inwestycji w I kwartale 2024 r. wyniósł dla nowych inwestycji 17,5 roku w Warszawie, 17 lat i 5 miesięcy w grupie sześciu miast oraz 18 lat w pozostałych analizowanych miastach wojewódzkich. Oznacza to wydłużenie szacowanego czasu zwrotu odpowiednio o 14, 23 i 24 miesiące w ujęciu rdr.
tus/ gor/