Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu
Kategoria: Trendy gospodarcze
W I kwartale 2023 r. rósł eksport środków transportu, paliw i żywności – podał Narodowy Bank Polski.
„Najwyższy wzrost wolumenu eksportu nastąpił w kategorii obejmującej środki transportu. Eksportowi branży motoryzacyjnej sprzyjała dobra koniunktura na rynku samochodowym w Europie. Wzrostową tendencję kontynuował także wolumen eksportu paliw i żywności” – napisał NBP w komentarzu do danych o bilansie płatniczym w I kwartale.
Natomiast realny spadek eksportu odnotowano w przypadku towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych.
Z kolei w przypadku importu duże osłabienie nominalnej dynamiki wynikało z obniżenia się tempa wzrostu cen importu, do czego w dużej mierze przyczynił się spadek cen importowanych paliw.
„Dodatkowo spadek popytu krajowego znalazł odzwierciedlenie w spadku wolumenu importu o 2,6 proc. rdr. Realny spadek przywozu nastąpił w trzech spośród sześciu głównych kategorii. Najsilniej zmniejszył się wolumen importu towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych” – napisano.
Z kolei wzrost wolumenu kontynuowany był w paliwach oraz środkach transportu. W analizowanym okresie nastąpiła duża zmiana struktury geograficznej importu paliw związana z dalszym zmniejszeniem znaczenia Rosji.
map/ asa/