Wyraźna poprawa salda handlowego Polski
Kategoria: Trendy gospodarcze
W marcu najsilniej spadał eksport towarów zaopatrzeniowych i dóbr inwestycyjnych – podał NBP.
„Obserwowane duże spadki wartości obrotów towarowych wynikały między innymi z mniejszej liczby dni roboczych niż w marcu 2023 r. W marcu 2024 r. wartość eksportu obniżyła się o 17,0 proc. rdr do poziomu 122,0 mld zł. Spadki eksportu nastąpiły we wszystkich kategoriach. Najsilniej zmniejszyła się wartość eksportu towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr inwestycyjnych” – podał NBP.
NBP podaje, że z kolei nieco mniejsze spadki w porównaniu z eksportem ogółem nastąpiły m.in. w sprzedaży zagranicznej produktów rolnych oraz środków transportu. W tej ostatniej kategorii zmiany na poziomie poszczególnych pozycji były bardzo zróżnicowane. Z jednej strony, mimo niesprzyjającego układu kalendarza, kontynuowana była tendencja wzrostowa eksportu samochodów dostawczych oraz aut osobowych, z drugiej nastąpił dalszy głęboki spadek sprzedaży akumulatorów elektrycznych.
NBP podał, że w marcu wartość towarów sprowadzanych z zagranicy zmniejszyła się o 15,8 proc. i ukształtowała się na poziomie 119,9 mld zł.
„Tak jak w eksporcie, spadki obserwowane były we wszystkich kategoriach, a najbardziej zmniejszyła się wartość dostaw towarów zaopatrzeniowych i dóbr inwestycyjnych. Natomiast relatywnie niewielkie spadki nastąpiły w imporcie środków transportu oraz towarów konsumpcyjnych, co może wskazywać na rosnący popyt na te produkty. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach największy wzrost wartości obserwowany był w przywozie samochodów osobowych”.
map/ gor/