O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej
Kategoria: Analizy
Bilans ryzyka dla ścieżki CPI w horyzoncie projekcji jest zbliżony do symetrycznego, a dla PKB skierowany nieznacznie w dół – wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP. Wśród najważniejszych zagrożeń dla projekcji zw. z czynnikami krajowymi pozostają rządowe osłonowe działania fiskalne.
„Przyszła sytuacja gospodarcza oraz ścieżka inflacji CPI w Polsce jest wciąż w największym stopniu uzależniona od makroekonomicznych skutków agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Istotnymi czynnikami ryzyka z otoczenia polskiej gospodarki są również efekty wpływu na aktywność gospodarczą w strefie euro i Stanach Zjednoczonych zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC i Fed oraz zaburzeń w systemie finansowym tych gospodarek” – napisano.
„Oprócz uwarunkowań zewnętrznych ważnym źródłem ryzyka projekcji jest skala i zakres przyszłych działań osłonowych rządu. Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład zagrożeń dla inflacji CPI i nieznacznie wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się dynamiki PKB poniżej ścieżki centralnej w horyzoncie projekcji” – dodano.
Wg NBP wśród najważniejszych zagrożeń projekcji związanych z czynnikami krajowymi pozostaje skala i zakres podejmowanych przez rząd osłonowych działań fiskalnych w celu złagodzenia negatywnych skutków wysokich cen surowców oraz inflacji dla gospodarstw domowych.
„Materializacja tego ryzyka zależy w dużym stopniu od przyszłej ścieżki cen surowców energetycznych na rynkach światowych oraz horyzontu obowiązywania rozwiązań legislacyjnych dotyczących działań osłonowych. Dalszy spadek cen tych surowców mógłby skłonić rząd do zmniejszenia skali i zakresu wydatków na pomoc konsumentom i innym podmiotom wrażliwym. Możliwe jest również całkowite wycofanie rządowego wsparcia w latach 2024–2025” – napisano.
„Gdyby natomiast ceny surowców kształtowały się na wyższym poziomie niż założono w scenariuszu centralnym, wówczas mogłoby to skutkować przejściowym zwiększeniem skali dopłat do cen energii elektrycznej i gazu oraz innych form wsparcia, co łagodziłoby negatywny wpływ zewnętrznych zaburzeń podażowych na krajową ścieżkę inflacji CPI i aktywności gospodarczej” – dodano.
tus/ ana/