Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii
Kategoria: Analizy
Nie może mieć miejsca jakikolwiek zarzut co do występowania deliktu konstytucyjnego z uwagi na skupowanie przez NBP obligacji w trakcie pandemii – podał w komunikacie polski bank centralny, przedstawiając obszerne wyjaśnienia do stawianych w przestrzeni publicznej zarzutów w tej sprawie.
„Wobec powyższego nie może mieć miejsca jakikolwiek zarzut co do występowania deliktu konstytucyjnego, o którym mowa w art. 220 ust. 2 Konstytucji RP, z uwagi na przesłanki wskazane powyżej. NBP w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku nie skupował obligacji na rynku pierwotnym. Tym samym skup papierów wartościowych przez NBP był zgodny z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jak i przepisami ustawy o NBP tj. art. 48 ww. ustawy, co znalazło również odzwierciedlenie w zapisach przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej Założeń polityki pieniężnej na rok 2020 w rozdziale 2 Instrumenty polityki pieniężnej w 2020 r.” – podał bank centralny.
Przywołany powyżej art. Konstytucji stanowi, że ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.
W trakcie pandemii koronawirusa NBP skupił obligacje o łącznej wartości nominalnej 144 mld zł.
tus/ gor/