Niemcy: Chińskie komponenty nie będą mogły być częścią infr. 5G

Komponenty pochodzące z dwóch chińskich firm nie będą mogły być częścią infrastruktury 5G w RFN – zadeklarowała w czwartek niemiecka ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Wyjaśniła, że części produkowane przez te firmy mogą zagrażać bezpieczeństwu państwa.

„Komponenty wyprodukowane przez Huawei i ZTE nie będą mogły być częścią infrastruktury 5G najpóźniej od końca 2026 roku. Jeśli chodzi o sieć dostępu i transmisji danych 5G, ważne elementy będą musiały być zastąpione najpóźniej w 2029 r.” – wyjaśniła Faeser na konferencji prasowej.

Decyzja została podjęta po dokładnych analizach pod kątem bezpieczeństwa komponentów tych chińskich firm dla infrastruktury niemieckiej. Decydując się na ten krok bronimy krytycznej części państwowej infrastruktury, korespondencji naszych obywateli oraz krajowych firm – zadeklarowała szefowa MSW.

W czerwcu 2023 r. Komisja Europejska zaapelowała do 27 krajów członkowskich, aby zrezygnowały z usług sieciowych firm Huawei i ZTE. Podobną do czwartkowej decyzji Niemiec, podjęły już wcześniej Wielka Brytania i Kanada, ale większość państw europejskich jest podzielona w tej kwestii.

Jak pisze AFP, w Niemczech rosną obawy o zbyt dużą zależność od Chin, które w 2023 roku były największym partnerem handlowym RFN. Berlin obawia się, że kluczowe elementy infrastruktury mogą znaleźć się w rękach firm powiązanych z Pekinem.

„Musimy zmniejszyć problemy związane z bezpieczeństwem i w przeciwieństwie do przeszłości, uchronić się przed jednostronnym uzależnieniem” – powiedziała Faeser.

awm/ ap/ osz/


Artykuły powiązane

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Brama na Świat odpowiedzią na Pas i Szlak

Kategoria: Trendy gospodarcze
Osiem lat po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping zainicjował ambitny projekt Jeden Pas, Jeden Szlak, Unia Europejska rozpoczęła realizację własnej strategii rozwoju globalnej infrastruktury pod nazwą Global Gateway. Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Czy Unia powinna jednak w ogóle konkurować z Chinami w tym obszarze?
Brama na Świat odpowiedzią na Pas i Szlak

Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czarny Kontynent przez wiele lat był swego rodzaju poligonem globalnych graczy. Ostatnie dekady pokazują jednak, że to Pekin zadomowił się tam na dobre. Chiny są największym pożyczkodawcą państw afrykańskich. W XXI w. łączna wartość kredytów sięgnęła 170 mld dol. Pomimo spadku akcji kredytowej w ostatnim czasie, Afryka wciąż jest ambitnym celem Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny podbijają ten kontynent na trzy sposoby: poprzez pożyczki, inwestycje i handel. Choć zrealizowano tam wiele potrzebnych inwestycji, wiele rzeczy stoi pod znakiem zapytania.
Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?