Niemcy: Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 3,0 proc. mdm

W Niemczech produkcja przemysłowa w marcu 2025 r. wzrosła o 3,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,3 proc. – poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się +1,0 proc.

Z danych statystycznych wynika też, że w ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,2 proc.

Analitycy szacowali -2,7 proc. wobec -4,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -4,0 proc.

aj/ gor/


Artykuły powiązane

Polityka przemysłowa: klucz do sukcesu lub zagrożenie dla konkurencyjności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia, problemy z łańcuchami dostaw, przemiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i napięcia geopolityczne, a także konkurencja technologiczna (zwłaszcza na rynku samochodów elektrycznych i półprzewodników) postawiły pod znakiem zapytania ideę globalnego wolnego handlu. W efekcie coraz więcej państw i organizacji międzynarodowych wdraża rozwiązania interwencjonistyczne – w tym politykę przemysłową.
Polityka przemysłowa: klucz do sukcesu lub zagrożenie dla konkurencyjności

Powrót polityki przemysłowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zaawansowane gospodarki coraz częściej stosują politykę przemysłową (rządowe wsparcie finansowe i niefinansowe dla przedsiębiorstw). W niniejszym artykule omówiono zalety i wady tej polityki oraz przedstawiono zasady stanowiące podstawę wytycznych polityki. Dane z dziewięciu krajów OECD wskazują, że rządy aktywnie wspierają wybrane branże, ale intensywność wsparcia zależy od czasu, kraju oraz branży. Decydenci powinni brać pod uwagę zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki polityki przemysłowej, w tym skutki uboczne w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Polityka powinna być ograniczona pod względem czasu obowiązywania i skali, zachęcać do przejrzystości i niezależnej oceny oraz zapewniać konkurencyjną procedurę wyboru przedsiębiorstw, które mają otrzymać pomoc.
Powrót polityki przemysłowej