Norwegia: 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy

Norwegia zapowiedziała w niedzielę, że dostarczy Ukrainie pomoc w wysokości 103 mln dol. na naprawę struktury energetycznej i zapewnienie elektryczności w tym kraju przed zimą.

„Rosja przypuszcza systematycznie zmasowane ataki, by sparaliżować sieć energetyczną, ale władze Ukrainy pracują w dzień i w nocy, by utrzymać podstawowe zaopatrzenie ludności w prąd” – oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store, cytowany w komunikacie.

Według najnowszych szacunków rządu ukraińskiego rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy od zimy zmniejszyły o połowę produkcję elektryczną w kraju.

„Prowadzimy bezpośrednie rozmowy z Ukrainą w sprawie jak najskuteczniejszego wykorzystania tych funduszy. Sami Ukraińcy wiedzą najlepiej, co jest potrzebne” – oznajmił Store, podkreślając, że naprawy trzeba rozpocząć przed nadejściem zimy.

Według Norwegii zdecydowano już, że ponad 11 mln dol. zostanie przeznaczone na naprawy w obwodzie charkowskim, poważnie dotkniętym przez ostatnie ataki rosyjskie. Zostaną tam zainstalowane panele słoneczne, m.in. w oddziałach położniczych.

mw/ zm/ pr/


Artykuły powiązane

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie trwa, ale możliwości gospodarcze pojawiają się już teraz. Przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do wejścia na ukraiński rynek.
Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraina z roku na rok w coraz większym stopniu uzależnia się od makroekonomicznego wsparcia płynącego zza granicy. Znaczącą rolę odgrywają tu środki wydzielane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jednak organizacja w zamian za nie żąda przebudowy gospodarki – i zdaniem części ekspertów – w większości niekorzystnej dla naszego sąsiada.
MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian