Oczekiwania na obniżkę st. proc. o 25 pb. przez Fed: 94,8 proc.

Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez amerykańską Rezerwę Federalną wzrosły do 94,8 proc. po silniejszym od oczekiwań raporcie o stanie rynku pracy w USA – wynika z danych CME Group.

Szanse na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej wzrosły do 94,8 proc., z ponad 71 proc. przed danymi. Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych zmniejszyły się do 5,2 proc.

„Dla gospodarki oznacza to miękkie lądowanie. Nadal dodajemy miejsca pracy w szybkim tempie, a stopa bezrobocia nadal spada” – powiedział Ross Mayfield, strateg inwestycyjny w Baird.

„Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby Fed obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych w listopadzie lub grudniu, a może nawet zrobi przerwę w listopadzie” – dodał.

Amerykański Departament Pracy podał, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 254 tys. Oczekiwano zwyżki o 150 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 159 tys., po korekcie z 142 tys.

mik/ ana/


Artykuły powiązane

EBC wyprzedził Fed – konsekwencje rozbieżności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na ostatnim, czerwcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny poluzował politykę pieniężną. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po raz pierwszy działał z pozycji pioniera, a nie naśladowcy amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jakie mogą być skutki rozbieżności między stopami procentowymi EBC i Fed?
EBC wyprzedził Fed – konsekwencje rozbieżności

Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dla amerykańskich banków 2023 r. był ciężki, ale 2024 r. może być gorszy. Wszystko przez narastające niezrealizowane straty z inwestycji w papiery wartościowe oraz straty kredytowe generowane z działalności na rynku nieruchomości komercyjnych. A na to wszystko nakłada się jeszcze wygaszenie Bank Term Funding Program.
Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji