Media społecznościowe i metawersum zdynamizują e-commerce
Kategoria: Trendy gospodarcze
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w grudniu 2023 r. o 5,8 pkt do 98,1 pkt – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Autorzy badania podają, że jest to już dziewiąty odczyt MIK w 2023 r., w którym wskaźnik koniunktury jest poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych wśród przedsiębiorców. W 2023 r. tylko w lipcu, październiku i listopadzie MIK osiągnął poziom powyżej 100,0 pkt.
„O spadku MIK w grudniowym odczycie zadecydowała przewaga negatywnych ocen w komponentach: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, inwestycje i moce produkcyjne. Wszystkie one miały wartości wskaźników poniżej poziomu neutralnego. Wynagrodzenia, płynność finansowa i zatrudnienie osiągnęły poziomy powyżej 100,0 pkt, ale tylko w pierwszym z komponentów odnotowaliśmy poprawę odczytu mdm” – napisano w komentarzu.
Cztery komponenty MIK znalazły się poniżej poziomu neutralnego, a w przypadku dwóch z nich wystąpiły też duże spadki mdm. Należą do nich nowe zamówienia (77,9 pkt; spadek mdm o 13,9 pkt) i wartość sprzedaży (81,7 pkt; spadek mdm o 16,8 pkt).
„Wskazuje to na utrzymującą się krytyczną ocenę popytu przez przedsiębiorców. W grudniowym odczycie nastąpiło pogorszenie mdm wartości wskaźnika inwestycji (spadek o 13,2 pkt). Wielkość popytu na produkty i usługi nie wymusza zwiększania mocy produkcyjnych, co znajduje wyraz w wartości tego komponentu” – napisano.
Autorzy badania podają, że wysoką wartość powyżej poziomu neutralnego widać w wynagrodzeniach (135,1 pkt), które w grudniowym odczycie, jako jedyny komponent MIK, wzrosły mdm (o 15,2 pkt), na co prawdopodobnie wpłynął zapowiedziany wzrost minimalnego wynagrodzenia w kraju od stycznia 2024 r.
W grudniowym pomiarze MIK pozytywne nastroje przeważają w przedsiębiorstwach usługowych (106,8 pkt), produkcyjnych (106,2 pkt) i handlowych (102,4 pkt). Wzrost wartości MIK odnotowały firmy handlowe (2,2 pkt), na co wpłynęła wysoka samoocena płynności finansowej oraz pozytywne odczyty dotyczące wzrostu poziomów wynagrodzenia i zatrudnienia.
Z kolei w branży TSL kolejny miesiąc przeważają negatywne nastroje (95,5 pkt), mimo odnotowanego wzrostu mdm (o 1 pkt). Z kolei przedsiębiorstwa produkcyjne odnotowały spadek mdm wartości MIK (o 15,6 pkt), na co wpłynęła przewaga firm notujących spadki mdm wartości sprzedaży i nowych zamówień nad firmami notującymi wzrosty, a także przewaga firm planujących zwolnienia pracowników nad planującymi zatrudnianie nowych pracowników.
map/ gor/