Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych
Kategoria: Trendy gospodarcze
Główną barierą utrudniającą działalność firmom w listopadzie 2024 r. były wysokie koszty pracownicze – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Wskazało to 70 proc. badanych firm i jest to wzrost mdm o 4 pkt proc.
Jak podaje PIE, w listopadzie wzrosła liczba wskazań na uciążliwość prawie wszystkich barier.
Z badania wynika, że zauważalnie zwiększył się odsetek firm skarżących się na niepewność sytuacji gospodarczej (60 proc.; wzrost mdm o 7 pkt proc.) i rosnące ceny energii (59 proc.; wzrost mdm o 6 pkt proc.).
Więcej firm wskazało na problemy związane z niedostępnością pracowników (49 proc.; wzrost mdm o 2 pkt proc.), zatorami płatniczymi (44 proc.; wzrost mdm o 5 pkt proc.) i rosnącymi kosztami finansowania (30 proc.; wzrost mdm o 4 pkt proc.).
Jedyną barierą, której uciążliwość nie uległa zmianie była niedostępność produktów (18 proc.).
PIE podaje, że rosnące koszty pracownicze doskwierały większości branż w podobnym stopniu, jedynie firmy handlowe nieco rzadziej wskazywały tę barierę (65 proc. w porównaniu do 71–72 proc. w innych branżach). Przedsiębiorstwa handlowe częściej niż inne narzekały natomiast na niepewność sytuacji gospodarczej (64 proc.) i zatory płatnicze (53 proc.).
Firmy produkcyjne częściej skarżyły się na rosnące ceny energii (67 proc.) i niedostępność produktów (25 proc.).
W branży budowlanej częściej niż w innych pojawiały się problemy związane z niedostępnością pracowników (60 proc.) i rosnącymi kosztami finansowania zewnętrznego (35 proc.).
map/ ana/