Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy
Kategoria: Trendy gospodarcze
Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy długoterminowo powiększy polską gospodarkę o około 2 pkt proc.; wpływ na PKB wyniesie 0,2 pkt proc. w 2024 r., 1,2 pkt proc. w 2025 r. i 0,6 pkt proc. w kolejnych latach – szacują ekonomiści Polskiego Instytut Ekonomicznego. Pierwsze, wyraźniejsze efekty makroekonomiczne będą widoczne pod koniec 2024 r.
„Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy długoterminowo powiększy polską gospodarkę o około 2 pkt proc. Wpływ na aktywność gospodarczą w 2024 r. będzie niewielki, jednak już w 2025 r. nakłady inwestycyjne dzięki środkom z KPO będą odpowiadać za około 50 proc. łącznego wzrostu inwestycji oraz zdecydowaną większość konsumpcji publicznej. Dzięki temu wzrost PKB w 2025 r. będzie zbliżony do 4 proc.” – prognozują ekonomiści PIE.
„Kluczowym czynnikiem sukcesu warunkującym wpływ KPO na gospodarkę Polski jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków” – wskazuje p.o. dyrektora PIE, Paweł Śliwowski, cytowany w komunikacie prasowym.
Z szacunków PIE wynika, że wpływ KPO na PKB Polski wyniesie 0,2 pkt proc. w 2024 r., 1,2 pkt proc. w 2025 r. i 0,6 pkt proc. w kolejnych latach.
Kierownik zespołu makroekonomii w PIE, Jakub Rybacki, ocenia, że pierwsze, wyraźniejsze efekty makroekonomiczne będą widoczne pod koniec 2024 r.
„Łączny wpływ KPO na PKB w 2024 r. będzie nie większy niż 0,2 pkt proc., ale te środki pozwolą utrzymać tempo wzrostu inwestycji na dodatnich poziomach, pomimo przestoju w finansowaniu środków spójności. Najsilniejszego wpływu KPO oczekujemy w 2025 r. Realizacja inwestycji oraz wzrost wydatków publicznych o charakterze konsumpcyjnym mogą wtedy podnieść PKB o ok. 1,2 pkt proc.” – ocenił Rybacki.
W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała podczas konferencji w Warszawie, że w oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski.
Decyzje te uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności.
pat/ ana/