Światełko w tunelu – w oddali
Kategoria: Trendy gospodarcze
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w marcu o 0,9 pkt do 101,1 pkt – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Poziom 101,1 pkt jest nadal powyżej poziomu neutralnego (100,0 pkt), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców.
Obecny MIK jest o 4,3 pkt wyższy niż ubiegłoroczny odczyt marcowy (96,8 pkt), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych, ale o 4,2 pkt niższy niż marcowy odczyt w 2022 r. (105,3 pkt).
W marcowym odczycie indeksu, na siedem obserwowanych komponentów MIK w czterech (zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, płynność finansowa) odsezonowane wartości są powyżej poziomu neutralnego, podobnie jak w odczycie lutowym.
Dwa z nich wzrosły mdm. Należą do nich: wynagrodzenia (117,5 pkt; wzrost mdm o 5,1 pkt) oraz płynność finansowa (121,5 pkt; wzrost mdm o 6,7 pkt.).
„Komponenty wynagrodzenia i płynność finansowa utrzymują się powyżej 100,0 pkt w zasadzie od rozpoczęcia badania koniunktury przez PIE. Firmy, mimo rosnących kosztów, dużej dynamiki i niepewności zdarzeń gospodarczych są w stosunkowo dobrej kondycji finansowej, chociaż wartość komponentu płynność finansowa w marcu jest o 6,3 pkt niższa niż ubiegłoroczny odczyt marcowy (127,9 pkt)” – napisano.
Autorzy badania piszą, że niepokojący jest marcowy odczyt komponentu inwestycji, którego wartość spadła mdm o 5,7 pkt, do poziomu 78,6 pkt, i który od 2021 r. pozostaje poniżej poziomu neutralnego.
PIE podaje, że w marcowym odczycie pogorszyły się mdm odsezonowane wartości sprzedaży i nowych zamówień, które od 2021 r. w większości miesięcy pozostają poniżej poziomu neutralnego.
map/ ana/