Polska i USA zawarły umowę pożyczki bezpośr. na 3 mld dol.

Polska i Stany Zjednoczone zawarły umowę pożyczki bezpośredniej w ramach programu Foreign Military Financing na kwotę 3,08 mld dol. – poinformował we wtorek w komunikacie resort obrony. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na pozyskanie śmigłowców AH-64 Apache.

Jak wyjaśnił resort, jest to trzecia pożyczka udzielana przez rząd amerykański Polsce. Poprzednia umowa została podpisania 1 lipca 2024 r.

„Łącznie rząd USA przyznał Polsce fundusze w ramach pożyczki bezpośredniej w wysokości 7,08 mld dol.” – napisał MON.

Resort zaznaczył, że jesteśmy największym beneficjentem tego mechanizmu w ostatnich latach.

Pożyczki w ramach Foreign Military Financing są oferowane bliskim partnerom Stanów Zjednoczonych. Istotnym aspektem ich przyznawania jest także współpraca na rzecz wsparcia Ukrainy.

MON podkreślił, że pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na pozyskanie śmigłowców AH-64 Apache. Umowa w tym zakresie została podpisana 13 sierpnia 2024 r.

dk/ mrr/ gor/


Artykuły powiązane

Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czarny Kontynent przez wiele lat był swego rodzaju poligonem globalnych graczy. Ostatnie dekady pokazują jednak, że to Pekin zadomowił się tam na dobre. Chiny są największym pożyczkodawcą państw afrykańskich. W XXI w. łączna wartość kredytów sięgnęła 170 mld dol. Pomimo spadku akcji kredytowej w ostatnim czasie, Afryka wciąż jest ambitnym celem Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny podbijają ten kontynent na trzy sposoby: poprzez pożyczki, inwestycje i handel. Choć zrealizowano tam wiele potrzebnych inwestycji, wiele rzeczy stoi pod znakiem zapytania.
Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Finansowanie globalnego rozwoju: w poszukiwaniu Świętego Graala

Kategoria: Trendy gospodarcze
Społeczność międzynarodowa nieuchronnie zbliża się do momentu, w którym konieczna będzie przebudowa globalnej architektury finansowania rozwoju, na miarę zmian wprowadzonych po II wojnie światowej.
Finansowanie globalnego rozwoju: w poszukiwaniu Świętego Graala