Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Trendy gospodarcze
W obecnym otoczeniu gospodarka może doświadczać częściej szoków podażowych, co stanowi wyzwanie dla decyzji w zakresie polityki monetarnej – powiedział prezes Rezerwy Federalej USA Jerome Powell w czwartek (15 maja 2025 r.) podczas konferencji naukowej prof. Thomasa Laubacha w Waszyngtonie.
„Możemy wkraczać w okres częstszych i potencjalnie bardziej trwałych szoków podażowych. To trudne wyzwanie dla gospodarki i banków centralnych” – powiedział szef banku centralnego USA na konferencji poświęconej polityce pieniężnej.
„Wyższe realne stopy procentowe mogą również odzwierciedlać możliwość, że inflacja będzie bardziej zmienna w przyszłości niż w okresie międzykryzysowym w latach 2010–2020” – dodał.
Powell powiedział, że członkowie Fed rozważają zmiany w kluczowych częściach wytycznych, którymi kierują się przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej, w tym w sposobie myślenia o niedoborach zatrudnienia w USA i podejściu do celu inflacyjnego.
„Uczestnicy spotkania uznali, że właściwe byłoby ponowne rozważenie komunikacji w temacie niedoborów. Na naszym posiedzeniu w zeszłym tygodniu mieliśmy podobne dyskusje co do celu inflacyjnego” – powiedział Powell w czwartek w uwagach przygotowanych na konferencję badawczą na temat ram polityki pieniężnej Fed.
„Zapewnimy, że nasza nowe konsensusowe oświadczenie będzie odporne na szeroki zakres zmian warunków i wydarzeń gospodarczych” – dodał.
Powell nie podał konkretnej daty zakończenia przeglądu strategicznego, powiedział tylko, że spodziewa się tego w nadchodzących miesiącach.
Po posiedzeniu 6–7 maja 2025 r. Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian w przedziale 4,25–4,50 proc. Fed podał, że niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA wzrosła jeszcze bardziej. Fed podał, że ryzyko wzrostu stopy bezrobocia i inflacji jest podwyższone.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17–18 czerwca 2025 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makro oraz wykres dot-plot.
kek/ gor/