Powell: Spekulacje nt. łagodzenia pol. monetarnej przedwczesne

Spekulacje na temat możliwości złagodzenia warunków w polityce monetarnej w USA są przedwczesne – powiedział prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell podczas spotkania w Spelman College w Atlancie w stanie Georgia.

„FOMC jest zdecydowanie zaangażowany w obniżenie w czasie inflacji – do 2 procent i utrzymanie restrykcyjnej polityki do czasu, aż uzyskamy pewność, że inflacja zmierza do tego celu. Przedwczesne byłoby stwierdzenie z całą pewnością, że osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko w polityce monetarnej lub spekulacje na temat tego, kiedy polityka pieniężna może zostać złagodzona. Jesteśmy gotowi jeszcze bardziej zaostrzyć politykę, jeśli okaże się to właściwe. Decyzje podejmujemy od spotkania do spotkania, w oparciu o całość napływających danych i ich implikacje dla perspektyw aktywności gospodarczej i inflacji, a także bilansu zagrożeń” – powiedział Powell.

„W miarę zanikania popytowych i podażowych skutków pandemii, niepewność co do perspektyw dla gospodarki jest niezwykle podwyższona. Podobnie jak większość prognostów, moi koledzy i ja przewidujemy, że wzrost wydatków oraz produkcja spowolnią w nadchodzącym roku w miarę wygasania skutków pandemii i ponownego otwarcia gospodarki, a restrykcyjna polityka pieniężna będzie wywierać wpływ na zagregowany popyt” – dodał.

Prezes Fedu wskazywał, że polityka monetarna w USA znajduje się obecnie w obszarze, który jest znacząco restrykcyjny dla działalności gospodarczej.

„Podjęte przez nas zdecydowane działania spowodowały, że nasza główna stopa procentowa znalazła się na obszarze restrykcyjnym, co oznacza, że zacieśniona polityka pieniężna wywiera presję spadkową na aktywność gospodarczą i inflację. Uważa się, że polityka pieniężna wpływa na warunki gospodarcze z opóźnieniem, a pełne skutki naszego zacieśnienia polityki pieniężnej prawdopodobnie nie były jeszcze odczuwalne” – powiedział przewodniczący FOMC.

„FOMC postępuje ostrożnie, ponieważ ryzyko niedostatecznego i nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej staje się coraz bardziej zrównoważone” – dodał.

Po posiedzeniu 1 listopada Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed podał w komunikacie, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 12–13 grudnia 2023 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makro.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Uboczne skutki polityki monetarnej Bundesbanku

Kategoria: VoxEU
Badanie pokazuje, że efekty uboczne polityki Bundesbanku były znacznie silniejsze w największych gospodarkach Europejskiego Systemu Walutowego, w których obowiązywały kursy powiązane z marką niemiecką, niż w gospodarkach spoza systemu, w których obowiązywały płynne kursy walutowe. Wobec skutków ubocznych polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, niemieckie skutki uboczne były porównywalne lub nawet większe zarówno w przypadku kursów powiązanych z inną walutą, jak i płynnych.
Uboczne skutki polityki monetarnej Bundesbanku