Prezydent Argentyny chce umowy o wolnym handlu z USA

Prezydent Argentyny Javier Milei oświadczył, że jego kraj może wycofać się z regionalnego bloku gospodarczego Mercosur, jeśli będzie on blokował zawarcie przez Argentynę dwustronnej umowy o wolnym handlu z USA.

Milei, zdeklarowany sympatyk prezydenta USA Donalda Trumpa, uczestniczył w poniedziałek w uroczystości jego zaprzysiężenia, a następnie udał się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne.

W wywiadzie dla agencji Bloomberga prezydent ocenił, że aby przywrócić świetność argentyńskiej gospodarki potrzebne są umowy o wolnym handlu. „Musimy otworzyć gospodarkę, a Mercosur nie może stać nam na przeszkodzie” – powiedział.

„Dlatego, podczas gdy równolegle pracujemy ze Stanami Zjednoczonymi nad układem o wolnym handlu, zabiegamy o otwarte drzwi wewnątrz Mercosuru, aby nie był przeszkodą na drodze do wolnego handlu” – zaznaczył Milei.

Dodał, że w skrajnych warunkach jest gotowy wycofać swój kraj z tego porozumienia, ale wyraził przekonanie, że nie będzie to konieczne. W skład Mercosuru wchodzą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj.

Prezydent Argentyny wspomniał również, że planowana jest jego wizyta w Chinach, której celem będzie pogłębienie relacji handlowych. „Sądzimy, że jesteśmy gospodarkami komplementarnymi i mamy wspólnie wiele do zrobienia” – powiedział Milei.

Do Argentyny przybył tymczasem zespół roboczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego na negocjacje dotyczące nowego porozumienia w sprawie opiewającego na 43 mld dol. zadłużenia tego kraju. Według mediów rząd w Buenos Aires liczy, że dobre stosunki Mileia z Trumpem przyczynią się do korzystnej umowy w tej sprawie.

wia/ ap/


Artykuły powiązane

Życzenia wszelkiej pomyślności pełne obaw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ciężko jest przejść obojętnie obok nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei. Wzbudza on albo aplauz, albo niechęć. Przez jednych postrzegany jest jako zbawiciel, a przez innych jako swoistego rodzaju szaleniec, który w swoje nieodpowiedzialne ręce wziął stery argentyńskiej gospodarki.
Życzenia wszelkiej pomyślności pełne obaw

Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur, tj. Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, 28 czerwca 2019 r. osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie ambitnej i kompleksowej umowy handlowej. Wbrew licznym spekulacjom umowa nie została podpisana podczas szczytu państw G20 w Rio de Janeiro. Wiele wskazuje na to, że bilans tej umowy będzie niekorzystny dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Mick Jagger wśród reformatorów

Kategoria: Trendy gospodarcze
Minął prawie rok, odkąd Javier Milei objął rządy nad Argentyną, wypowiadając wojnę inflacji i etatyzmowi. Entuzjaści pieją z zachwytu nad sukcesami, krytycy twierdzą, że ponosi sromotną klęskę. Obu grupom przyda się zimny prysznic.
Mick Jagger wśród reformatorów