RPP obniżyła stopy o 50 bp., w tym referencyjną do 5,25 proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 6-7 maja 2025 r. obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pb., w tym referencyjną do 5,25 proc. – podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.

Stopa lombardowa spadła do 5,75 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskontowa weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,35 proc

Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana o godz. 16.15 na stronie internetowej NBP.

Od października 2023 r. do kwietnia 2025 r. RPP utrzymywała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.

W czwartek, 8 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Milczenie palestyńskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
O tym, czym charakteryzuje się gospodarka w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, jak wpływa na nią wojna, skąd środki w palestyńskim budżecie oraz o innych ważnych czynnikach – mówi prof. Rabeh Morrar z An-Najah National University na Zachodnim Brzegu.
Milczenie palestyńskiej gospodarki