Szwecja: Bank centralny obniżył stopy procentowe do 3,75 proc.

W Szwecji bank centralny Riksbank obniżył stopy procentowe do 3,75 proc. z 4,00 proc. – podał bank w komunikacie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg.

Bank wskazał w komunikacie na niepewność związaną z polityką pieniężną – zarówno w górę, jak i w dół.

„Perspektywy inflacji są niepewne. Ponieważ inflacja spada obecnie z bardzo wysokiego poziomu, istnieje niepewność zarówno po stronie plusów, jak i minusów” – napisano.

„Przyszłe dostosowanie polityki pieniężnej powinno zatem charakteryzować się ostrożnością i stopniowymi obniżkami stóp procentowych” – dodano.

Riksbank ocenił, że w II połowie roku stopy procentowe banku mogą zostać obniżone 2 razy.

Po decyzji banku EUR/SEK zwyżkuje o 0,4 proc. do 11,7323.

aj/ ana/


Artykuły powiązane

W przypadku Deutsche Banku skończyło się na strachu

Kategoria: Analizy
Długotrwały okres bardzo słabej rentowności utrwalił postrzeganie Deutsche Banku, że jest to instytucja kredytowa z problemami. Bank wraca jednak na dobre tory i zmierza w kierunku trwałej poprawy wyników.
W przypadku Deutsche Banku skończyło się na strachu

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiosna 2023 r. była w amerykańskim sektorze bankowym okresem największych turbulencji od czasu globalnego kryzysu finansowego. I choć szybkie i zdecydowane działania instytucji amerykańskiej sieci bezpieczeństwa finansowego zdołały przywrócić zaufanie do sektora bankowego, to jednak w efekcie tych zaburzeń upadły trzy banki, w tym First Republic Bank (FRB).
Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?