UE i Meksyk rozszerzyły umowę o wolnym handlu

Unia Europejska i Meksyk porozumiały się w sprawie rozszerzenia swojej umowy o wolnym handlu. Nastąpiło to zaledwie kilka dni przed powrotem do Białego Domu w Waszyngtonie Donalda Trumpa.

Jak przypomniał Reuters, obie strony od kilku lat starały się zaktualizować swoją umowę handlową z 2000 r., która obejmuje tylko towary przemysłowe, poprzez dodanie do niej usług, zamówień publicznych, inwestycji i produktów rolnych.

Negocjatorzy UE i Meksyku osiągnęli wstępne porozumienie w 2018 r. i zgodzili się w 2020 r. na udzielenie wzajemnego dostępu do rynku w przetargach na zamówienia publiczne.

W wyniku nowych ustaleń praktycznie cały handel towarami będzie wolny od ceł, w tym produkty rolne, takie jak meksykański kurczak i szparagi, a także europejskie produkty mleczne.

Umowa – na przykład – ma obniżyć do 20 proc. meksykańskie cła na sery takie jak gorgonzola i dzięki niej ma zwiększyć się eksport wieprzowiny z UE do Meksyku.

Jak podał Reuters, umożliwi ona również meksykańskim firmom składanie ofert na kontrakty rządowe w Europie, a firmom z UE – na kontrakty w Meksyku, w tym również na szczeblu stanowym.

Meksyk, który chce zmniejszyć zależność od Stanów Zjednoczonych, stwierdził, że umowa zapewni mu lepszy dostęp do produktów, takich jak sok pomarańczowy, tuńczyk, szparagi, miód, a także „sprawiedliwy dostęp” do produktów mięsnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ mal/ pel/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur, tj. Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, 28 czerwca 2019 r. osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie ambitnej i kompleksowej umowy handlowej. Wbrew licznym spekulacjom umowa nie została podpisana podczas szczytu państw G20 w Rio de Janeiro. Wiele wskazuje na to, że bilans tej umowy będzie niekorzystny dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Szanse i perspektywy umowy o wolnym handlu między Mercosur a UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Unia Europejska od ponad 20 lat prowadzi z Mercosur rozmowy o umowie handlowej, która pozwoliłaby zbliżyć gospodarczo obydwa regiony. Kolejna kilkuletnia tura rozmów zakończyła się fiaskiem. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim aspekty środowiskowo-klimatyczne i dotyczące konkurencyjności wybranych branż. Szanse na wznowienie rozmów jednak istnieją, szczególnie w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych.
Szanse i perspektywy umowy o wolnym handlu między Mercosur a UE