USA: Fed wskazuje, że obniżka stóp proc. we IX prawdopodobna

Członkowie Rezerwy Federalnej na lipcowym posiedzeniu wskazali, że wrześniowa obniżka stóp procentowych staje się coraz bardziej prawdopodobna – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w środę.

Jak wynika z minutes Fed, zdecydowana większość uczestników spotkania 30–31 lipca 2024 r. „zauważyła, że jeśli dane będą nadal napływać zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie właściwe będzie złagodzenie polityki na następnym spotkaniu”.

Rynki w pełni wyceniają wrześniową obniżkę, która byłaby pierwszą od czasu awaryjnego złagodzenia w pierwszych dniach kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Podczas gdy wszyscy biorący udział w posiedzeniu w lipcu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku głosowali za utrzymaniem stóp referencyjnych na niezmienionym poziomie, wśród nieokreślonej liczby bankierów centralnych pojawiła się skłonność do rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej na lipcowym posiedzeniu, zamiast czekać z tym do września.

W dokumencie stwierdzono, że „kilku uczestników spotkania zauważyło, że niedawny postęp w zakresie inflacji i wzrost stopy bezrobocia dostarczyły wiarygodnych argumentów za obniżeniem docelowego przedziału o 25 punktów bazowych na tym posiedzeniu lub że mogliby poprzeć taką decyzję”.

W podsumowaniu wyjaśniono jednak, że urzędnicy są pewni kierunku inflacji i są gotowi rozpocząć łagodzenie polityki, jeśli dane będą nadal zgodne z oczekiwaniami Fed.

Część uczestników posiedzenia Rezerwy Federalnej zwracała uwagę, że wskaźniki inflacji wykazały znaczne złagodzenie presji cenowej, a niektórzy członkowie zwrócili uwagę na obawy o rynek pracy, a także trudności, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe, zwłaszcza te z dolnego końca spektrum dochodów.

„Jeśli chodzi o perspektywy inflacji, uczestnicy ocenili, że ostatnie dane zwiększyły ich pewność, że inflacja trwale zmierza w kierunku 2 proc.” – napisano w protokole.

„Prawie wszyscy uczestnicy zauważyli, że czynniki, które przyczyniły się do niedawnej dezinflacji, prawdopodobnie będą nadal wywierać presję na spadek inflacji w nadchodzących miesiącach” – dodano.

Wielu przedstawicieli Fed zauważyło, że na rynku pracy „zgłaszane wzrosty wynagrodzeń mogą być zawyżone”.

„Większość uczestników zauważyła, że ryzyko dla celu zatrudnienia wzrosło, a wielu uczestników zauważyło, że ryzyko dla celu inflacyjnego się zmniejszyło” – napisano w protokole.

„Niektórzy uczestnicy zwrócili uwagę na ryzyko, że dalsze stopniowe łagodzenie warunków na rynku pracy może przejść w poważniejsze pogorszenie” – dodano.

W swoim oświadczeniu po posiedzeniu komitet zauważył, że przyrost miejsc pracy zmniejszył się, a inflacja również „złagodniała”.

Fed zdecydował się jednak utrzymać stopy proc., które obecnie znajdują się w przedziale 5,25–5,5 proc., co jest najwyższym poziomem od 23 lat.

W ostatnim czasie, zwłaszcza po rozczarowujących danych z rynku pracy, pojawiły się wśród ekspertów i ekonomistów apele o szybkie cięcia stóp procentowych przez Fed, a niektórzy sugerowali nawet, że bank centralny powinien podjąć działania między posiedzeniami, aby zażegnać obawy, że gospodarka zmierza w stronę recesji.

Panika była jednak krótkotrwała. Kolejne publikacje danych pokazały, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do normalnych historycznych poziomów, podczas gdy wskaźniki inflacji wykazały złagodzenie presji cenowej. Dane o sprzedaży detalicznej również były lepsze od oczekiwań, łagodząc obawy o presję konsumentów.

pr/ ana/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna