USA nie będą zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka terytorium

USA nie będą zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka terytorium; Biały Dom rozumie, że jeśli pozwoli się Putinowi na podbicie Ukrainy, to konsekwencje będą poważne – przekazał w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego admirał John Kirby, oceniając plan negocjacji pokojowych zgłoszony przez doradców Donalda Trumpa.

„Prezydent (Joe Biden) rozumie, że im silniejsza jest pozycja Ukrainy na polu walki, tym silniejsza będzie przy stole negocjacyjnym, kiedy przyjdzie na to czas. A wiecie kto zdecyduje o tym, kiedy przyjdzie na to czas? Prezydent (Wołodymyr) Zełenski i nikt inny” – oświadczył Kirby podczas briefingu prasowego online.

Odniósł się w ten sposób do planu zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie opublikowanego przez doradców Donalda Trumpa, generała Keitha Kellogga i Freda Fleitza. Plan ten, który według autorów, spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony byłego prezydenta i kandydata w listopadowych wyborach, przewiduje zawieszenie broni wzdłuż obecnych linii frontu i zmuszenie obu stron do rozpoczęcia rozmów – Ukrainy poprzez groźbę wstrzymania dalszej pomocy a Rosji poprzez groźbę zwiększenia wsparcia dla Kijowa; plan wyklucza członkostwo Ukrainy w NATO.

Kirby stwierdził, że „w przeciwieństwie do niektórych ludzi, prezydent Biden uważa, że wszelkie decyzje o negocjacjach muszą należeć do prezydenta Zełenskiego i Ukrainy”.

„Nie będziemy zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka swojego terytorium, bo rozumiemy, że jeśli Putinowi pozwoli się na podbój Ukrainy i podporządkowanie sobie jej narodu, konsekwencje byłyby poważne. On i dyktatorzy na całym świecie zostaną ośmieleni i uważamy, że świat stałby się znacznie bardziej niebezpiecznym miejscem” – dodał.

Przedstawiciel Białego Domu przekazał też w środę gratulacje dla odchodzącego premiera Holandii Marka Ruttego w związku z jego wyborem na sekretarza generalnego NATO.

„Prezydent Biden mocno wierzy, że Mark Rutte będzie doskonałym sekretarzem generalnym i jest mu wdzięczny za gotowość do służby w tej roli” – powiedział Kirby, zwracając uwagę, że prezydent dobrze ocenia dotychczasową współpracę z szefem holenderskiego rządu w sprawie wspierania Ukrainy, ochrony zaawansowanych technologii i wzmacniania sojuszu transatlantyckiego.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ ap/ asa/


Artykuły powiązane

Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie trwa, ale możliwości gospodarcze pojawiają się już teraz. Przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do wejścia na ukraiński rynek.
Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Trudno odpowiedzieć na pytanie ilu ukraińskich uchodźców wróci do swojego kraju. Nie wiadomo jak długo potrwa wojna, jaki będzie jej dalszy przebieg, w jaki sposób się zakończy i co się wydarzy po zakończeniu walk.
Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?

MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraina z roku na rok w coraz większym stopniu uzależnia się od makroekonomicznego wsparcia płynącego zza granicy. Znaczącą rolę odgrywają tu środki wydzielane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jednak organizacja w zamian za nie żąda przebudowy gospodarki – i zdaniem części ekspertów – w większości niekorzystnej dla naszego sąsiada.
MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian