USA: W XI liczba nowych pozwoleń na budowę domów: 1,505 mln

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w listopadzie 2024 r. (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,505 mln wobec 1,419 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie – podał Departament Handlu.

Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,43 mln.

W ujęciu mdm wskaźnik wzrósł o 6,1 proc. wobec -0,4 proc. w poprzednim miesiącu, po rewizji. Analitycy prognozowali mdm +1 proc.

kek/ osz/

 


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dominujące w nagłówkach instrumenty polityki handlowej to negocjacje wielostronne, spory na forum WTO, negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu (FTA) albo działania antydumpingowe. Tymczasem nasz artykuł wykazuje, że polityka handlowa Unii Europejskiej zależy w znacznym stopniu również od tzw. „mini-umów”. Zakres i charakter prawny tych umów jest silnie zróżnicowany, i choć większość z nich nie rzuca się w oczy, niektóre mogą istotnie wpływać na handel międzynarodowy. Pominięcie w badaniach empirycznych mini-umów i ich wpływu na wymianę handlową może prowadzić do znacznego zniekształcenia wyników z powodu nieuwzględnienia dużej liczby parametrów systemowych.
Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec

Trudny powrót branży po pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Branża turystyczna dopiero teraz zaczyna osiągać wyniki sprzed pandemii COVID-19, a i tak nie w pełni jeszcze powróciła do tamtego poziomu. Jak wynika z danych GUS w 2023 r. 36,2 mln turystów skorzystało z obiektów noclegowych, a liczba udzielonych noclegów wyniosła 92,8 mln.
Trudny powrót branży po pandemii