W Polsce pracuje 225–350 tys. uchodźców z Ukrainy

W Polsce pracuje 225–350 tys. uchodźców z Ukrainy; w 2023 r. wnieśli do gospodarki 0,7–1,1 proc. PKB – wynika z raportu Deloitte zleconego i sfinansowanego przez UNHCR.

„Pozytywny wpływ uchodźców na gospodarkę został wzmocniony przez ich szybkie wejście na rynek pracy. Pomimo traum wojennych i obowiązków opiekuńczych, w ciągu miesięcy przeszli od konsumentów wydających pomoc humanitarną i swoje oszczędności, do pracowników i przedsiębiorców, dodatkowo zasilając kasę publiczną swoimi podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne. Obecnie w Polsce pracuje od 225 do 350 tysięcy uchodźców z Ukrainy” – napisano.

Deloitte podaje, że szybkie i udane wejście na rynek pracy sprawiło, że dochody ich gospodarstw domowych już w 80 proc. pochodzą z pracy zarobkowej, w tym pełnowymiarowej, czasowej i samozatrudnienia w Polsce, a także pracy zdalnej na Ukrainie.

„Ciągle pozostaje jednak przestrzeń do wykorzystania ich pełnego potencjału, ponieważ w większości ciągle pracują poniżej kwalifikacji, na które wskazuje ich wykształcenie” – napisano.

Autorzy badania podają, że uchodźcy z Ukrainy pozostający w Polsce jako pracownicy, przedsiębiorcy, konsumenci i podatnicy wnieśli do polskiej gospodarki 0,7–1,1 proc. PKB w 2023 r. Podatki wpłacone przez uchodźców wyniosły w 2022 r. 10–14 mld zł, a w 2023 r. kolejne 15–20 mld zł, czyli więcej niż wydatki państwa na początkową pomoc.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Trudno odpowiedzieć na pytanie ilu ukraińskich uchodźców wróci do swojego kraju. Nie wiadomo jak długo potrwa wojna, jaki będzie jej dalszy przebieg, w jaki sposób się zakończy i co się wydarzy po zakończeniu walk.
Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?